Mešita Koutoubia v Marrákeši

Mešita Koutoubia v Marrákeši (Maroko)

Mešita Koutoubia Mosque je největší mešitou v oblasti města Marrákeš v africkém království Maroko. Mimo jejího ustáleného názvu se jí také někdy říká Mešita knihkupců. Umístěna je jihozápadně od hlavního náměstí Jamaa el Fna, které je epicentrem veškerého dění ve městě. Historie této stavby sahá až do dvanáctého století, v jehož závěru byla mešita vybudována.

Mešita je vybudována z červeně zbarvených kamenů. Její největší dominantou je minaret, který má unikátně navržená okna. Protože mešita přiléhá k nedalekému královskému paláci, a protože kdysi bylo běžné, že panovník měl k dispozici široký harém, okna byla navržena tak, aby z nich nebylo do harému pouhým okem vidět. Zajímavostí je, že toto omezení se dodržuje i dnes, v době moderních technologií, kdy je pohled do oken harému ve známé aplikaci Google Earth stále blokován.

Mešita jako taková má na šířku 80 a na délku 60 metrů. Kromě jednoho hlavního vchodu disponuje také samostatnými vchody pro imáma a pro královskou rodinu. Uvnitř najdeme hned šest místností včetně modlitebny, která je vybudována ve tvaru písmene T. Věž minaretu je vysoká 77 metrů a dnes už má opět svou původní podobu. V devadesátých letech bylo totiž rozhodnuto odstranit z věže dekorativní růžovou omítku, aby byla vidět originální kamenická práce. Minaret je tak vysoký, že je viditelný ze vzdálenosti až 29 kilometrů. To je způsobeno především dodnes platným nařízením, podle kterého nesmí v Marrákeši stát žádná budova, která by výškou přesahovala palmové stromy. Pouze minaret mešity má výjimku.

Maroko ale není pouze o Marrákeši. Proč nenavštívit třeba přístavní město Essaouira? Citadela v Essaouira je také podivuhodnou stavbou, která si zaslouží obdiv.

17.6.2021

Booking.com