Citadela v Essaouria

Citadela v Essaouria (Maroko)

Návštěva Maroka nemusí znamenat pouze bývalé královské město Marakkéš, které patří k nejčastějším cílům turistů, například pro své velké náměstí Jamaa el Fna nebo nedalekou botanickou zahradu Menara Gardens. Proč nenavštívit třeba přístavní město Essaouira, které mělo v minulosti silný obchodní i ochranný význam? V moderní arabštině se město jmenuje As-Sawíra, název Essaouira pochází z tradiční berberštiny. Setkat se ale můžete i s portugalským názvem Mogador. Nachází se zde citadela z osmnáctého století, která sloužila k ochraně města.

Essaouira je přístavním městem, kterému stále hrozily útoky ze strany pirátů a jiných barbarů. Proto si sultán Mohammend ben Abdallah najal francouzské architekty, aby mu postavili obrannou citadelu. Ta se do dnešních dnů zachovala v poměrně dobrém stavu, což se bohužel nedá říct o pevnosti na nedalekém samostatném ostrůvku. Na opevnění citadely jsou stále k nalezení původní děla španělské výroby, jejichž původ se datuje někam k roku 1750.

Druhou hlavní dominantou města Essaouira je rybářský přístav, který tu také funguje už dlouhá léta a dlouho tvořil pro Maroko významnou část obchodu a ekonomiky. Dodnes je funkční, a fungují tu také rybí trhy. Lokalita kolem tohoto města byla podle všech zdrojů osídlena už od pravěku. Zhruba v pátém století před naším letopočtem zde byl založen místní přístav a obchodní stanice.

Město mělo velký význam díky tomu, že se zde sbíral materiál potřebný pro výrobu tyrského purpuru, tedy barviva, kterým si římští senátoři barvili svoje tógy na fialovo. Na přelomu středověku a novověku místo ovládali Portugalci, ovšem tato nadvláda netrvala dlouho. Dnešní město As-Sawíra/Essaouira kombinuje evropskou a muslimskou historickou architekturu, čímž je svým způsobem velmi unikátní. Historické centrum je dokonce zapsáno na seznamu UNESCO.

7.12.2018