Saadian hrobka v Marrákeši

Saadian hrobka v Marrákeši (Maroko)

Hrobky dynastie Saadian v bývalém marockém hlavním městě Marrakéši jsou místem posledního odpočinku významných členů panovnické dynastie Saadian, která vládla Maroku v období šestnáctého století. Výjimečná je tato hrobka nejenom svou rozlehlostí, ale také zachovalostí, protože byla objevena až před sto lety.

Založení hrobky se datuje do dob vládnutí sultána Ahmada al Mansura na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. Pochováno je v ní přes šedesát členů královské dynastie Saadi, která pocházela z údolí řeky Draa. Mezi hroby samozřejmě najdeme místo posledního odpočinku Ahmada al Mansura a celé jeho rodiny. Celá hrobka se skládá ze tří místností, z nichž nejslavnější a nejhonosnější je ta, ve které najdeme dvanáct podpůrných sloupů. V ní odpočívá sultánův syn. Náhrobky jsou vyrobené z kvalitního italského mramoru, který v té době patřil k nejdražším a nejluxusnějším materiálům. To ale není vše. V okolí hrobky najdeme ještě hroby vojáků a věrných služebníků panovnické dynastie.

Velkou oblibu mezi turisty si hrobka získala především díky bohatému zdobení a překrásným dekoracím. Ty se zachovaly i z toho důvodu, že po konci panování dynastie se podnikly všechny kroky k tomu, aby na ní bylo zapomenuto. Což zahrnovalo mimo jiné i zasypání hrobky. Ta byla znovu objevena až úplnou náhodou v roce 1917. Po důkladném historickém a archeologickém prozkoumání byla zpřístupněna veřejnosti, takže si umění tehdejších mistrů můžete vychutnat i vy. V Marrakéši a okolí stojí za vidění také slavná brána Bab Agnaou nebo královský Palais El Badii, který také vznikl díky dynastii Saadian. Z něj však bohužel zbyly už pouhé ruiny.

4.4.2019

Booking.com