Brána Bab Agnaou v Marrákeši

Brána Bab Agnaou v Marrákeši (Maroko)

Maroko je zemí, která nepatří z pohledu návštěvnosti k turisticky nejoblíbenějším, ale přesto se tu nachází mnoho zajímavých věcí k vidění. Jednou z možností je brána Bab Agnaou v bývalém královském městě Marakkéš, které je často mylně považováno za město hlavní. Brána je jednou z devatenácti původních bran v městském opevnění a na rozdíl od brány Bab er Robb, která sloužila jako oficiální vstup do města, sloužila Bab Agnaou pouze pro královskou rodinu.

Jak by se dal vysvětlit název pro bránu? Původ slova Agnaou je nejistý, existuje pouze několik teorií. Ta nejznámější staví na podobnosti s berberským slovem agnaw, které označovalo hluchého či hluchoněmého muže. Tímto slovem se běžně označovali lidé neberberského původu, kteří nerozuměli místnímu jazyku. Nejčastěji šlo o obyvatele subsaharské Afriky. Jak to ale souvisí s touto branou? Jednoduše. Je totiž orientována na jih, směrem k Sahaře. Právě odsud cizokrajní návštěvníci často k městu přicházeli. V některých historických pramenech můžeme ale také najít názvy Bab el-Kuhel nebo Bab Leqser, což označuje jednoduše palácovou bránu.

Protože brána sloužila jako vchod pro královskou rodinu, její funkce byla především dekorativní. Je po poznat i na její fasádě, která je složena z pečlivě vybraných několika druhů kamenů. Ty podle všeho pocházejí z blízkého okolí města. Rohy brány jsou dekorovány květinovými vzory. Nicméně, v dnešní době už je stav brány spíše horší, než lepší. Zub času se na bráně znatelně podepsal a nepřidává jí ani místní znečištění vzduchu, které ještě více urychluje opotřebení. Zatím se však daří udržovat jí v použitelném stavu.

V Marakkéši můžete mimo této brány obdivovat ještě například královské sídlo Palais El Badii nebo hrobku Saadian, kde jsou pochováni příslušníci této dynastie.

10.1.2019