Jamaa el Fna v Marrákeši

Jamaa el Fna v Marrákeši (Maroko)

Každé město má minimálně jedno velké náměstí, které bývá často oficiálním místem všeho kulturního dění. Marakkéš, bývalé královské město království Maroko, má velmi známé náměstí Jamaa el Fna. Jedná se o čtvercové náměstí, které je současně i hlavním tržištěm. I po letech je stále hlavním městským náměstím, které slouží nejenom turistům, ale také místním obyvatelům.

Město Marakkéš bylo založeno koncem jedenáctého století. Už tehdy zde bylo založeno toto náměstí, které však v průběhu let prožilo mnoho bouřlivých událostí a muselo být mnohokrát rekonstruováno. V okolí náměstí se nachází snad všechny důležité body města. Ať už se jedná o slavnou mešitu Koutoubia Mosque nebo nedaleké Menara Gardens.

Tvář náměstí se přes den i v noci výrazně liší. Zatímco přes den tu najdeme především prodavače pomerančového džusu, vody, tradičních kožených výrobků, uspávače hadů či mladíky s cvičenými opicemi, v noci se Jamaa el Fna mění v úplně jiné místo. Především se sem nahrne mnohem více lidí, protože Maročané jsou mnohem aktivnější v noci, kdy už není takové horko. Na náměstí se usadí tradiční vypravěči příběhů (které si ovšem vychutnáte, jen pokud rozumíte arabštině či berberštině), kouzelníci nebo tradiční léčitelé. Oblíbenou atrakcí jsou také mladí chlapci, kteří na náměstí předvádí tradiční tance.

V minulosti se náměstí stalo cílem mnoha filmařů, a dokonce i hudebníků. Jimmy Page a Robert Plant ze skupiny Led Zeppelin zde dokonce natočili i hudební DVD. V dnešní době je náměstí Jamaa el Fna ještě příjemnějším místem, protože z něj byla před více než patnácti lety vymýcena všechna automobilová doprava. Na pozoru se tak mějte jen před kapsáři. Náměstí je sice stále pod dohledem místní policie, ale ani tak není opatrnosti nazbyt.

2.11.2018