Menara Gardens v Marrákeši

Menara Gardens v Marrákeši (Maroko)

Menara Gardens je komplex botanických zahrad, nacházející se západně od bývalého královského města Marrákeš v Maroku. Z Menara Gardens je přímý výhled na pohoří Atlas. Nádherná přírodní scenérie spolu s historickým komplexem budov a zahrad vytváří nádherný pohled a oblíbenou destinaci pro všechny turisty, kteří se rozhodnou do Maroka zavítat.

Místní botanické zahrady byly založeny přibližně kolem roku 1130 panovníkem Abd al-Muminem. Název Menara je odvozen od hlavního pavilonu, kterému dominuje malá zelená střecha ve tvaru pyramidy. Ten svým vzhledem může trochu připomínat maják. Přestože se v zahradách ve skutečnosti žádný maják nenachází, slovem „menara“ se obecně v Maroku označuje každá budova, která je nejvyšší v celém okolí. Tento pavilon byl postaven během šestnáctého století panovnickou dynastií Saadi, renovován pak byl ve druhé polovině devatenáctého století tehdejším sultánem, který používal Menara Gardens jako svoje letní sídlo.

Okolí umělého jezera, které se v zahradách nachází, je obklopeno olivovníky a sady s dalšími stromy a rostlinami. Protože se však komplex nachází v místě, které je pověstné suchem, které zde panuje, bylo nutné vymyslet systém zavlažování, který by rostliny udržel naživu. Už při budování původního komplexu tak byl navržen velmi sofistikovaný systém podzemních kanálů, který dokáže svádět vlhkost z nedalekých hor pohoří Atlas a přivádět vodu k zahradám. Starý zavlažovací systém je dodnes funkční a dokáže stále zásobovat Menara Gardens vodou z více než 30 kilometrů vzdáleného zdroje.

Pokud se rozhodnete navštívit i Marakkéš jako takovou, určitě nezapomeňte navštívit mešitu Koutoubia Mosque nebo bránu Bab Agnaou. Navštívit můžete i přístavní město Essaouira. Citadela v Essaouira je taktéž vyhledávanou turistickou atrakcí.

30.5.2019

Booking.com