Palais El Badii v Marrákeši

Palais El Badii v Marrákeši (Maroko)

Palais El Badii je další z mnoha turistických míst v marockém městě Marrákeš, které rozhodně stojí za návštěvu. Jedná se o v současnosti již jen pozůstatky královského paláce, který byl postaven koncem šestnáctého století tehdy vládnoucí dynastií Saadi. Stavba byla po Bitvě tří králů financována Portugalci, kteří bitvu prohráli.

Stavba paláce trvala přesně 25 let a byla dokončena v roce 1593. Pro stavbu byly využity ty nejlepší materiály i lidské zdroje, které byly v období dynastie Saadi k dispozici. Použity tedy byly i drahé materiály jako zlato, onyx nebo mramor, který byl údajně směněn s Italy za hmotnostně stejné množství cukru. Ačkoliv původní podobu už se dnes vystihnout nepovede, věří se, že palác měl více než 360 bohatě dekorovaných místností, hlavní dvůr o rozměrech 135 x 110 metrů a centrální bazén s rozměry 90 x 20 metrů.

V celém objektu najdeme několik velkých pavilonů, které patrně sloužily jako letní domy pro královskou rodinu. Největším z nich je pavilon Koubba el Khamsiniya, který zabírá prostor o objemu 50 krychlových metrů a původně měl patrně padesát podpěrných sloupů. V areálu se nachází také stáje pro zvířata a podzemní prostory.

Jak bylo v tehdejší době běžné, po nástupu nové panovnické dynastie se mazaly všechny upomínky na tu starou. Proto po nástupu sultána Ismaila Ibn Sharifa byl palác zbaven všech drahých materiálů a dekorací, které byly převezeny do nového hlavního města Meknes. Komplex ale nebyl úplně zbourán, proto dodnes můžeme obdivovat jeho četné pozůstatky. Z památek, které v Marrákeši a okolí ještě stojí za řeč, patří například brána Bab Agnaou – královský vstup do města, nebo hrobka dynastie Saadian, která nechala vybudovat i palác. V Marrákeši se vám rovněž vyplatí kvalitní cestovní pojištění, které bude mít dostatečný rozsah krytí na zdravotní péči v zahraničí.

27.11.2021

Booking.com