Kapucínská krypta v Brně

Kapucínská krypta v Brně (Česká republika)

Ať už do moravské metropole Brna zavítáte na jaře, v létě nebo na podzim, můžete se podívat do Kapucínské krypty, která byla založena v polovině sedmnáctého století. Věčný spánek zde našlo zhruba na dvě stě řádových bratří a dalších členů řádu. Pohřbívání bylo běžné až do konce osmnáctého věku a dodnes je zde mumifikovaná řada těl – přírodní cestou, velmi efektivně a promyšleně. Veřejnosti však byly zdejší komnaty dlouhou dobu skryty, z pochopitelných důvodů. Hrob tu nenašli jen řádoví mniši, ale i několik šlechticů s kapucíny spřízněných…

Jednou se sem podíval i sám následník trůnu

František Ferdinand d´Este, pro české dějiny významný arcivévoda a synovec císaře se sem v roce 1889 dokonce podíval na návštěvu, ale někteří brněnští občané se sem mohli podívat už v roce 1872, kdy zde našel místo posledního odpočinku baron Trenck, v Brně oblíbená osobnost. První kapucíni přitom začali stavět původní klášter na začátku sedmnáctého století, jejich dílo je ale živé dodnes. A možná by tu bylo i více těl, v současnosti se dochovaly asi čtyři desítky, ale Josef II. v roce 1784 prohlásil, že tento způsob není v pořádku a pohřby de facto úředně zakázal.

Turistický ruch se v těchto místech udržel i v období socialismu a trvá až dodnes, klášter se po roce 1990 dostal opět do správy kapucínského řádu a ten se pustil do časově i finančně nákladné rekonstrukce. Nakonec, zájem návštěvníků spíš rostl, takže nebyl důvod otálet. Mimochodem, rakve jsou opatřené i pečlivě sepsanými štítky, na nichž je uvedeno jméno, přesný čas a věk nebožtíka. Vědci tak mají vlastně hodně snadnou práci. Pokud vám jedna hrobka nestačí, nedaleko můžete navštívit ještě Kostnici u sv. Jakuba. V Brně je ale i spoustu dalších turistických atrakcí, kromě Špilberku ještě Stará radnice, Kostel svatého Tomáše nebo katedrála svatých Petra a Pavla.

20.12.2019

Booking.com