Hrad Haapsalu

Hrad Haapsalu (Estonsko)

Lázně? Vybaví se nám hlavně ty Mariánské, možná Třeboň, možná Teplice. Ale na západním pobřeží Estonska, ve městě Haapsalu, mají tradiční bahenní lázně, do kterých jezdila dokonce i samotná carská rodina. Je tu přímo božský klid, léčivá mořská voda dokáže potom ještě víc. Městečko, kde dnes žije asi deset tisíc obyvatel, má za sebou sedm století historie – bylo sídlem biskupství, patřilo dlouhou dobu pod švédskou moc a prožilo si i krutý mor. Od první poloviny devatenáctého století sem ale začala jezdit ruská šlechta do léčebného sanatoria, výsledky byly překvapivé a vše se rázem rozkřiklo napříč Evropou…

V létě se nabízí návštěva zdejší pláže Paralepa, která je situována na západním okraji města. Dominantou číslo jedna je ale biskupský hrad, nesoucí se v duchu gotiky. Hrad Haapsalu byl vystavěn ve třináctém století, jeho součástí je románsko-gotický kostel (svého druhu největší v Pobaltí) a samotné hradby jsou asi ještě o tři sta let mladší. Ve strážní věži, která se pne do výše skoro čtyřiceti metrů, je dnes muzeum. Přitom, možná buďte rádi, že se sem dnes můžete podívat, protože sovětská letecká základna nedaleko tohoto místa byla přísně utajena nejen veřejnosti, ale zamezila i jakémukoliv vstupu turistů do oblasti – nicméně to jen tak na okraj.

Gotický hrad se sám o sobě moc nezachoval, totéž bohužel platí pro hradní příkop, přesto má v sobě pořádnou porci romantiky. Již zmíněná hradní katedrála má precizní akustiku, takže se tu odehrává řada – nejen církevních – hudebních představení. Nedaleko hradu je pak samotné centrum města, kde je palác z osmnáctého století nebo podobně stará barokní radnice. K návštěvě pak v Estonsku lákají i další slovutné stavby – zámek Kadriorg, dílo Petra Velikého nebo také třeba hrad Rakvere.

19.7.2020

Booking.com