Klášter Kuremäe

Klášter Kuremäe (Estonsko)

Na první pohled klasický pobaltský venkov. Ale zdání klame, protože klášter Kuremäe, nacházející se nedaleko města Narva, má až magickou atmosféru. Dodnes tu žije více než stovka řádových sester, které soběstačně hospodaří na místních polích a zahradách. Stavělo se deset let, v samém závěru devatenáctého století. Připomene byzantský a později i ruský styl, jednoduše ortodoxní klasika, která si co do zdobnosti dokáže podmanit snad každého.

Ve stejnojmenné vesničce žije necelých 300 obyvatel, ortodoxní kaple tu byla už začátkem sedmnáctého století. V roce 1891 povolily ruské úřady stavbu, jejímž patronem se stal estonský guvernér. Ve středu kláštera stojí dub s průměrem více než čtyři metry, kteří považuje ortodoxní církev za svatý – připomíná vám to tak trochu Irminsul? Pojme najednou více než tisíc věřících, v okolí je malá nemocnice, škola a penzion. Tři oltáře, krásně vyřezané ikony a nástěnné malby nevýslovné hodnoty, i tohle tu najdeme, když projdeme vstupem.

Wehrmacht tu měl několik let zajatecký tábor, vězni žili přímo v klášteře – dnes tu ale najdeme jen řádové sestry. Ty žijí tradičně, jako bylo na ruském (tedy potažmo i pobaltském) venkově zvykem po staletí. Můžete tu přenocovat, žádný zvláštní luxus ale nečekejte, podobně jako u buddhistických mnichů. K dispozici je i prohlídka s průvodcem, pokud projeví poutníci zájem.

Každý klášter má také nějaký příběh a nejinak tomu je i zde. V 16. století na zdejším místě pásl ovce jistý pastýř a zjevila se mu samotná Panna Maria. Místní začali klášteru říkat Pjuchtica, takže se možná setkáte i s podobným pojmenováním – Kuremäe je jedno z mnoha. Pjuchtica je cosi jako „posvátná hora“. Má tu téci dokonce pramen s léčivou vodou. Prohlédněte si i hrad Haapsalu nebo tallinnskou katedrálu Alexandra Něvského!

10.1.2020

Booking.com