Zámek Palmse

Zámek Palmse (Estonsko)

Romantický zámek, stojící hned vedle malé vesničky. Zámecký skleník plný vzácné flóry původem z tropů a okolní národní park Lahemaa, to by byl sám o sobě důvod k návštěvě nejen pro milovníky zeleně. Ve zdejších zdech se však psala také historie jednoho slavného šlechtického rodu, který přicestoval do Ruska na pozvání carů a účastnil se bojů Velké vlastenecké války (číslo jedna), podobně jako třeba Barclay nebo Bagration. Pahlenové si zámek Palmse zvelebili k obrazu svému s německou precizností, v interiéru naleznete expozici, která se rodině generála Petera von der Pahlena věnuje.

Severní Estonsko je takových skvostů plné, bohužel, tato krásná stavba byla v rusko-švédském konfliktu značně poničena, aby pak na pomezí dvacátých a třicátých let osmnáctého století prošla náročnou přestavbou. Původní stavba je totiž ještě o mnoho starší, pochází dokonce až ze třináctého věku. Zámek patřil rodině Pahlenů mezi lety 1677 a 1923, poté byl znárodněn mladým estonským státem a sloužil účelům národní gardy. Na větší rekonstrukci, která už byla skutečně hodně potřeba, si stavba musela počkat až na začátek sedmdesátých let minulého století, kdy byl v oblasti vyhlášen první národní park na území SSSR.

V interiéru samozřejmě nechybí dobový nábytek a další zařízení, takže pro milovníky šlechtické okázalosti se tu nabízí skutečně zajímavý zážitek. Za zámkem je park s řadou rybníků a les, nakonec, rozprostírá se tu velký národní park, že? V době největšího rozkvětu za časů Pahlenů tu byl i pivovar, ovocný sad a vodní mlýny, ale to už odvál čas – snad jen těch pár budov se využívá, byť jinak, než tomu mělo původně být. A když jsme u těch staveb, nezapomeňme na krásy zámku Kadriorg nedaleko srdce Tallinnu nebo klášter Kuremäe!

28.2.2020

Booking.com