Hrad v Tallinnu

Hrad v Tallinnu (Estonsko)

Tisícileté centrum Tallinnu nabídne řadu architektonických skvostů uplynulých staletí, ale také moderní infrastrukturu a zázemí pro turisty. Je ceněné i ve Finsku, zvláště mladí Finové z Helsinek tu tráví víkendy hodně často. Tallinn je největším městem Estonska a společně s Tartu tvoří i významnou část jeho duše. Malá země je totiž hodně hrdá, nezávislost si musela tvrdě vybojovat a vyhráno nemá ani dnes. Ekonomika je totiž neúprosná dáma, ale městu se v poslední generaci hodně daří. Láká totiž návštěvníky i na řadu památek, z nichž jednou – avšak možná ne nejznámější – je starobylý hrad.

Symbolicky v něm zasedá i estonský parlament, ale ne vždy byl pevnou součástí Tallinnu. Naopak, mnohdy se chtěl odtrhnout, protože s radnicí ve městě měl časté spory. Nezávislost na městě byla pro hrad požehnáním a přítěží. Navíc, když sem vedla jediná schůdná cesta (Livonská brána), šlo hrad také velmi efektivně bránit proti pokusům převzít moc silou. Jak to vypadá dnes?

Samozřejmě, Malý a Velký hrad – jak také jinak, dělit se prostě musí. V tom Malém najdete církevní skvost pravoslavné větve na severu, chrám svatého Alexandra Něvského a také prostorné Hradní náměstí. V době, kdy stavba vyrůstala (tj. vlastně přelom 19. a 20. století), bylo dnešní Estonsko nedílnou součástí carského impéria. Během nacistické okupace byl tři roky uzavřen, a i když se v sovětské éře přemýšlelo o jeho zbourání, jakožto symbolu církve, místním se povedlo památku zachránit. Druhou stranu náměstí pak zdobí zámek s růžovou fasádou, kde zasedá již zmíněný zemský parlament.

To Velký hrad nabídne pohled na hlavní katedrálu a terasy, ze kterých uvidíte město doslova jako na dlani. Dva kilometry od starého města je také zámek Kadriorg. A co radnice nebo městské opevnění? Skvostů je tu hodně!

13.12.2019

Booking.com