Radnice v Tallinnu

Radnice v Tallinnu (Estonsko)

Jedna z nejstarších a současně také nejzachovalejších gotických perel severní Evropy. Už celou jednu generaci se pyšní zápisem do prestižního seznamu organizace UNESCO. Do podobně krásných Helsinek to budete mít jen osmdesát kilometrů, tak je vezměte klidně při jednom – a železnicí se snadno dopravíte do Petrohradu nebo Rigy, tudíž není co řešit. Radnice v Tallinnu vyrostla na začátku čtrnáctého věku, konkrétně v roce 1322.

Nynější podoba pochází z přestavby o století později, protože tehdy bylo město v perfektní ekonomické kondici a místní bohatí občané se jasně usnesli, že je třeba určitá rekonstrukce. V šestnáctém století pak dostala malou korouhvičku, asi jako pověstnou třešničku na dortu? Ostatně, 64 metrů vysoká věž, to už je skutečně něco výstavního. Štíhlá věžička možná připomene zkušenému oku i muslimský minaret. A pravda, inspirací tu rozhodně byl! Přízemí nabídne vinný sklípek, první patro sály určené k reprezentaci. Nakonec, reprezentovat se může, když je co – protože právě v Tallinnu vznikl tým, jenž vytvořil Skype a sídlí tu i finská Nokia. Kterou také s oblibou následují tisíce finských turistů, je to tu prostě asi tak stejně hezké a levnější než v Helsinkách…

Radniční náměstí je nakonec plné historických budov, svůj účel plní už skoro tisíc let. Dovede vás k němu spletitá síť malých uliček, ale pohled rozhodně stojí za to. Historické kostýmy prodavačů jsou skutečnou pastvou pro oko. Dalšími zajímavostmi, které vás k Tallinnu ještě chvíli připoutají, je třeba městské opevnění. Zapomenout nesmíme ani na zámek Kadriorg, vystavěný zde z popudu slovutného Petra Velikého.

A ještě malá zajímavost, MHD je v Tallinnu, hlavním městě Estonska, zcela zdarma a pozor – vydělává prý, navzdory všem kritikům, zajímavé částky!

2.10.2019

Booking.com