Hrad Rakvere

Hrad Rakvere (Estonsko)

Stejnojmenné městečko, kterému němečtí osadníci říkají Wesenberg, bychom našli na severovýchodě dnešního Estonska, vlastně jen celkem nedaleko od ruských hranic. Finský záliv je asi dvacet kilometrů, Tallinn sto, podobně tak třeba Helsinky a Petrohrad zhruba tři sta. Takže ideální poloha? Pro ekonomické a kulturní centrum významného estonského regionu tedy určitě.

Rakvere je zajímavé nejen díky nádherné přírodě, ale i pro svůj kamenný hrad. Město je totiž v podstatě uprostřed lesa, trvalé osídlení oblasti je už od antických dob a jako pánové se tu vystřídali Dánové, Livonští rytíři z Němec a později i Švédové a Rusové, potažmo Sověti. Hrad v Rakvere je nakonec památkou na dobu, kdy zde vládli právě němečtí rytíři, tedy na čtrnácté století.

Samozřejmě, dnes už je tak nějak ve stavu zříceniny, ale to mu zase tolik neubírá – působí stále dost úctyhodným dojmem. A protože tu probíhají četná divadelní představení nebo se konají různé slavnosti, nedá se říct, že je zřícenina úplně bez života, spíše je tomu naopak. Vlaje nad ním i národní vlajka, jako symbol nezávislosti hrdé země, která si už více než čtvrtstoletí žije po svém, a nikoliv podle dánských, německých, polských, ruských nebo švédských not. Vidíte, kolik kulturních vlivů se zde prolíná? Je to možná až neuvěřitelné a pro střední Evropu opravdu nevídané, že?

Ještě v době dánského záboru tu stál dřevěný hrad, dnes se město pyšní kromě hradu františkánským klášterem, specializovanou hudební školou nebo dalšími kulturními zařízeními. Obdivovat tu můžete i bronzovou sochu vzácného zubra, kterou na počest sedmisetletého výročí udělení městských práv Rakvere vytesal Tauno Kangro. A co hrad Haapsalu nebo hrad v Tallinnu? I ty přece stojí za vidění…

1.10.2020

Booking.com