Městské opevnění v Tallinnu

Městské opevnění v Tallinnu (Estonsko)

Jen málo podobných měst je opásaných podobnou silou kamení. Tallinn však byl příliš významný, než aby o něj mohl jeho tehdejší majitel přijít jen tak. A prohlédnout si ty mohutné hradby můžete klidně ještě dnes, polovina se jich zachovala takřka nedotčená. Na prahu novověku šlo o skutečně nedobytnou pevnost, hradby okolo Dolního města měly na délku prakticky čtyři kilometry a dosahovaly až šestnáctimetrové výšky. Dnes lákají k procházce kilometry pouze dva, dochovalo se 26 z celkem 46 původních věží. Ale to vůbec nevadí…

Třímetrové zdi jen tak něco neprorazí, říkali si tehdy místní. A i dnes budí tahle hradba skutečně velký dojem. Svého času patřilo toto opevnění k těm nejmohutnějším na celém severu, nevyjímaje přitom z hodnocení ani Švédsko, Finsko nebo Rusko. Známými věžemi jsou třeba Hellemanova, kterou si můžete prohlédnout vlastně celou nebo takzvaná Tlustá Markéta, vedle níž je malé divadlo „pod širým nebem“. Úctu vzbudí i dělová věž Kiek-in-de-Kök, tedy „Podívej se do kuchyně“. Nejvyšší patro, které se táhlo do výšky 46 metrů, totiž nabídlo dolní město doslova jako na dlani. Pokud byste chtěli být ještě o něco výš, nabízí se kostel svatého Olafa, kde si velmi chytře zvolila svou pozorovatelnu také někdejší KGB – při nížinatém terénu Estonska se dalo dohlédnout hodně daleko.

Kdysi tu stávala Dobytčí brána, která v minulosti dostala název kvůli tomu, že se tudy hnal na pastvu dobytek, a to ještě skoro před sto lety. Městské opevnění v Tallinnu samozřejmě není jedinou zajímavostí půlmilionového městečka na severu Evropy. Zmínit totiž musíme i zdejší hrad nebo radnici, která je nejzachovalejší gotickou stavbou svého druhu v oblasti dálného severu. Takže, ať už zvolíte letadlo, auto či autobus, šťastnou cestu!

8.4.2022

Booking.com