Památník objevitelů v Lisabonu

Památník objevitelů v Lisabonu (Portugalsko)

Hrdost na portugalské mořeplavectví a jména jako Vasco da Gama či Fernão Magalhães. Hlavní město Portugalska nabízí kromě mnoha dalších památek jednu, která je zasvěcena právě těm, kteří se bez vidiny návratu vydávali za dálný horizont, aby objevili nové kraje a země. Původně byl Památník objevitelů postaven v roce 1940, šlo o oslavu tehdejšího režimu, vedeného Antóniem Salazarem. Později však byla stavba rozebrána, dnešní památník pochází z roku 1960 – postaven byl na počest Jindřicha Mořeplavce, portugalského panovníka mohutně podporujícího zaoceánské objevitele, tehdy totiž uplynulo pět století od jeho smrti.

Vápencové sochy a betonový památník, tahle kombinace asi nemusí působit úplně vkusným dojmem. Jde však o přehled portugalské historie, jsou tu totiž znázorněni všichni, kteří měli se zámořskými objevy něco do činění. Kromě již zmíněných osobností tu najdete sochu Pedra Escobara, Bartolomea Diaze nebo svatého Františka Xaverského, proslulého misionáře v oblasti Dálného východu.

Když vyjdete na samý vrchol památníku – nebo se sem necháte dovézt pohodlně výtahem – budete mít skvělý výhled na čtvrť Belém, řeku Tajo a samozřejmě i oceán, který Portugalcům v patnáctém a šestnáctém století doslova a do písmene sloužil. Na mozaice před památníkem je symbolicky znázorněna mapa světa se všemi cestami Portugalců. V interiéru památníku si pak můžete prohlédnout interaktivní výstavu, dokumentující tisíciletou historii města Lisabonu.

Hodí se na závěr dodat, že tento památník samozřejmě není jedinou významnou stavbou ve městě, je tu toho totiž mnohem víc. Už jen čtvrť Belém nabízí proslulou Belémskou věž, která byla původně součástí městského opevnění a například i klášter svatého Jeronýma, jenž se zámořskými objevy také tak trochu souvisí.

8.1.2017