Náměstí markýze Pombala v Lisabonu
Kdo vlastně byl v portugalských dějinách markýz de Pombal? Muž, který žil v 18. století a stal se vůdčí osobností země v době, kdy vládl král Josef I. Osvícenecké reformátorské hnutí, vedené právě jím, předběhlo svou dobu – třeba u nás Josef II. přišel s podobnými myšlenkami až o nějaký ten rok později. Sebastiao José de Carvalho e Melo, jak znělo celé markýzovo jméno, také řídil rekonstrukci města po ničivém zemětřesení v listopadu 1755. Ministr zahraničí, později i premiér.
Osvícenec, který zápasil s všemocnou katolickou církví a dosáhl vypovězení jezuitů ze země v roce 1759. Pombal se snažil pozvednout obchod, zakázal v Portugalsku obchod s otroky, zrušil dokonce dělení na katolíky a konvertity. Jeho reformy byly v osmnáctém století vzaty zpět, ale pokrok už nešlo zastavit. A právě po tomto muži se pojmenovalo jedno z nejvýznamnějších portugalských náměstí. Co tu můžeme obdivovat?
Přes třídu Svobody sousedí Pombalovo náměstí s proslulým náměstím Rossio, tím vůbec nejrušnějším v celém Lisabonu. Náměstí dominuje obrovská socha markýzova, vysoká 36 metrů, která byla zbudována mezi léty 1917 a 1934. Kromě bronzového památníku, který mají na svědomí architekti jako Adaes Bermudes nebo António Couto, najdete poblíž kruhového náměstí třeba park Eduarda VII.
Návštěva Lisabonu by nebyla úplná, kdybyste snad minuli proslulý Památník objevitelů. Sousoší, které znázorňuje Jindřicha Mořeplavce, Vasca da Gamu nebo Fernanda Magellana, se vám prostě vryje do paměti. Památník je moderním dílem, vznikal v polovině minulého století. Dalším zajímavým náměstím v nejzápadněji položené metropoli Evropy je třeba náměstí Don Pedro IV., jemuž místní říkají Rossio – a které vlastně přímo s náměstím markýze Pombala sousedí.
25.11.2021
Booking.comNejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří