Klášter sv. Jeronýma v Lisabonu

Klášter sv. Jeronýma v Lisabonu (Portugalsko)

Když se najde na konci patnáctého století další – a výrazně ekonomičtější – cesta do Indie, je třeba to pořádně oslavit. Nejlépe monumentální stavbou, která bude na ukázku génia Vasca da Gamy upozorňovat i mnoho dalších generací. Klášter svatého Jeronýma splňuje všechny předpoklady, snad i proto byl zařazen v roce 1983 na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. A kdo ho vlastně založil? Manuel I., zvaný Veliký, který zde našel i místo posledního odpočinku, podobně jako již zmíněný Vasco da Gama. Plně dokončen byl však až v roce 1601, na dostavbu nebylo v portugalské státní kase dostatek finančních prostředků…

Otevřeno je zde mezi desátou hodinou ranní a půl šestou, resp. půl sedmou večer (druhá varianta platí pro květen a všechny letní měsíce). Největší a podle mnohých také nejkrásnější budova Lisabonu je asi kilometr od proslulé Belémské věže, bezprostředně vedle kláštera jsou také zahrady Jardim de Praca Imperio. Stačí si je projít a budete u břehu moře, libo romantickou procházku?

Obrovská budova je současně velmi detailně zdobená, jde o jednu ze skvělých ukázek manuelského stylu, který v sobě snoubí gotický a renesanční stavební sloh. Na výzdobě – nejen v interiéru – se podíleli umělci jako Diogo de Biotaca nebo Jerónimo de Ruao. Jeronýmité zde působili až do třicátých let minulého století, klášter dostal samozřejmě jméno podle jejich řádu, v originále zní jeho název Mosteiro dos Jerónimos. A zajímavost na závěr? Právě tady byla v roce 2007 podepsána Lisabonská smlouva, hojně diskutovaný dokument novodobé Evropské unie.

Lisabon, potažmo Portugalsko, pak nabízí ještě mnohem více památek. Kromě již zmíněné Belémské věže je zajímavým turistickým tahákem třeba Památník objevitelů, který připomíná slávu portugalského mořeplavectví.

19.7.2017