Hrad San Jorge v Lisabonu

Hrad San Jorge v Lisabonu (Portugalsko)

Jednou z nejvýznamnějších památek hlavního města zámořských objevů je hrad San Jorge (Castelo de São Jorge). Jorge je portugalská varianta jména Jiří, hrad sám jako by snad vypadl z nějaké staré filmové pohádky. Maurové drželi někdejší pevnost nad Lisabonem až do dvanáctého století, poté se ale domácí velmoži osmělili, místo si podmanili a postavili tu hrad, který sloužil královské dynastii v Portugalsku až do 16. století.

Teprve Manuel I. Veliký se rozhodl postavit nový a honosnější palác, který zničilo zemětřesení v 18. věku. A totéž zemětřesení pak zničilo i většinu původního hradu, kde se po opuštění královskou dynastií konaly třeba divadelní představení, rozsáhlé prostory sloužily dokonce i jako věznice nebo sklad střelného prachu. 1. listopadu 1755 je ostatně černým dnem v historii Portugalska, při tomto zemětřesení zahynulo podle odhadů až sto tisíc lidí a bylo poničeno mnoho významných budov. Lisabon se z této kruté rány osudu plně vzpamatoval až po více než sto letech.

Rekonstrukce proběhla až v roce 1938, ale rozhodně je třeba dodat, že dílo se poměrně vydařilo – a práce byla během dvou let dokončena. Milovníci koček určitě zaplesají, protože právě na tomto hradě jich žije celá smečka – momentka s malými šelmičkami jistě nebude od věci. Vstupné do hradu je sedm eur, studenti platí polovinu. Otevřeno je dvanáct hodin, v turistické sezoně od devíti do devíti, od listopadu do února pak mezi devátou a osmnáctou hodinou.

Když se sem vypravíte, naskytne se vám parádní výhled na celé město. Na hrad samotný pak budete pěkně vidět z výtahu Santa Justa. Když už budete v Lisabonu, byla by škoda nenavštívit klášter svatého Jeronýma ve čtvrti Belém nebo Vítězný oblouk, jenž se kvůli zmíněnému zemětřesení musel stavět hned dvakrát.

8.7.2017