Vítězný oblouk v Lisabonu
Ačkoliv termín „Vítězný oblouk“ evokuje u většiny lidí jen ty v Římě a Paříži, dá se říci, že své Vítězné oblouky má mnoho světových metropolí. Nevyjímaje například tu portugalskou, lisabonský Vítězný oblouk ale musel být dokonce postaven hned dvakrát – a rozhodně nešlo o to, že by jej zničilo zemětřesení, dělostřelectvo, revoluce nebo něco podobného. První verze se totiž vůbec nikomu nelíbila!
Impulsem ke stavbě však bylo právě zemětřesení z roku 1755, kterému padlo za oběť spoustu významných lisabonských budov a také bohužel desetitisíce obyvatel města. Šlo o jedno z nejničivějších zemětřesení v historii lidstva vůbec. Architekti se snažili, seč mohli, začalo se stavět prakticky ihned poté, co se podařilo město trochu stabilizovat a hotovo bylo velice brzy. Bohužel, nelíbilo se. A žádná přestavba by asi nepomohla, takže bylo nařízeno z úředních míst po četných stížnostech ctihodných občanů celý oblouk prostě srovnat se zemí. Lisabon si počkal více než sto let na další verzi – která se už naštěstí zachovala do dnešních dnů…
Verze číslo dvě se stavěla necelé dva roky, návrh Veríssima Josého da Costy se už radnici zamlouval a v roce 1875 bylo hotovo. Vítězný oblouk v Lisabonu hledejte na Obchodním náměstí, jeho plný název zní Arco Triunfal da Rua Augusta. Najdete tu sochu slavných portugalských rodáků, mezi kterými nechybí třeba mořeplavec a objevitel Vasco da Gama. Krásný výhled z terasy oblouku jistě potěší, panoráma celého Lisabonu má nezaměnitelné kouzlo.
A co dalšího v Lisabonu obdivovat? Například hrad (či spíše maurskou pevnost) Sao Jorge (svatého Jiří), budovu Národního divadla, ale také náměstí Don Pedro IV., kterému místní říkají Rossio – spoustu kaváren, spoustu významných budov.
9.2.2017
Nejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří