Forte da Ponta da Bandeira v Lagosu

Forte da Ponta da Bandeira v Lagosu (Portugalsko)

Majestátně vyhlížející pevnost, která byla vybudována v sedmnáctém století, aby chránila přístav ve městě Lagosu, dnes prochází částečnou rekonstrukcí. V místním muzeu, které má stálou expozici portugalských námořních objevů a poutí, je také malá kaple sv. Barbory, které má za úkol mimo jiné ochránit lodě před bouřkami. Kolik dělá vstupné? Půl druhého eura, samozřejmě za návštěvu všeho – tedy nejen pevnosti a muzea, ale i zmíněné kaple. Mimochodem, v pondělí je zavřeno, otevřeno je denně od úterý do neděle mezi 9.30 – 12.30 a 14.00 – 17.00. V jižních zemích prostě počítejte s tolik typickou siestou. :-)

Pevnost se nachází na konci kanálu, odkud se řeka Bensarfim vlévá do moře. V 17. století bylo zcelá běžné, že oblast Algarve je pod častými útoky korzárů a pirátů (Maurové nebo Evropané, to nehrálo příliš zásadní roli – každopádně tito lupiči se zde vyskytovali v opravdu hojném počtu), během války se Španělskem (1640 – 1668) pak přicházely útoky i od armád této sousední země. Potřeba ochrany přístavů byla na pořadu dne, i právě proto vznikla pevnost Forte da Ponta da Bandiera.

Dostavěna byla v roce 1690, základní kámen byl položen o jedenáct let dříve. Až do dvacátého století byla pevnost používána jako skladiště vojenského materiálu. Stavbě se mezi místními často říkává i Pevnost Panny Marie.

Dřevěný padací most jistě působí romanticky, na svou dobu byl ale poměrně moderní záležitostí. Čtvercová pevnost, která má v rozích kruhové strážní věže, tak by se asi Fort da Ponta da Bandeira dala popsat jednou větou. Na jihu Portugalska je ale mnohem více zajímavých míst, než je právě toto. Tak například maurský hrad Silves, ale také Igreja de Santa Maria, gotická sakrální stavba, vedená od roku 1922 jako portugalská národní kulturní památka.

5.8.2017