Hrad Silves
Pyrenejský poloostrov je i díky někdejší maurské invazi a znovudobývání území sjednocených armád křesťanských knížat doslova přeplněn středověkými opevněnými stavbami. Najdeme je nejčastěji na území Španělska, ale několik jich je i v Portugalsku. My si dnes představíme hrad Silves, nacházející se v turisticky vysoce atraktivním regionu Algarve. A na rozdíl od mnoha jiných staveb, patřil dlouhá léta pod nadvládu Arabů, nachází se také jen několik kilometrů od jižního pobřeží Portugalska.
Ve městě Silves žije asi jen deset tisíc obyvatel, okolní oblast ale má své majitele už po tisíce let, velice se tu líbilo například dobrodružným Féničanům, kteří si zde vystavěli špičkové obchodní centrum. Maurové ovládali Silves mezi 12. a 13. stoletím, později území dobyli zpět křesťané – ale odkazů na arabskou minulost je tu více než dost.
Hrad Silves si zachoval svůj medievální vzhled až dodnes, maurská stavba z rudého pískovce s nezvykle velkým počtem věží zaujme už z dálky. Vstup do hradu hlídá symbolicky Sancho I. Portugalský, někdejší vůdce silného křižáckého vojska, které dobylo citadelu o rozměrech 110 x 162 metrů zpět. Pod hradem se nacházelo několik velkých cisteren, které zásobovaly vodou celé město Silves. A když se odhodláte podívat se na hradby, budete mít skvělý výhled široko daleko. Není divu, že svého času mohlo Silves soupeřit i s Lisabonem, ten ale výrazně nabyl na významu během pozdějších objevitelských plaveb a stal se moderní portugalskou metropolí.
V Silves na místě někdejší mešity najdeme katedrálu Sé, postavenou ve třináctém století v gotickém slohu a například i patrně nejmenší centrální náměstí v Evropě – Praça de Município. V Portugalsku nezapomeňte navštívit i Belémskou věž nebo třeba hrad Sao Jorge, obě památky se nacházejí v Lisabonu.
2.9.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
22,7°C
|
Předpověď počasí |
Nejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří