Palác Ishak Pasha

Palác Ishak Pasha (Turecko)

Ačkoliv Palác Ishak Pasha rozhodně nedosahuje takové krásy, jako před stovkami let, rozhodně je jedním z míst, které Turecko na svém území má, a které je určitě vhodné navštívit. Tento palác si mimo jiné vysloužil i přídomek „pohádkový“, což samo o sobě značí jeho celkovou krásu. A to, i když je poměrně zchátralý. Palác najdeme nedaleko města Dogubeyazit, na vrchu vysokém 2000 metrů. Pokud tedy i vy navštívíte Turecko, a bude vaším cíle aktivní dovolená, tento palác si rozhodně nenechte ujít.

Vzhledem ke své poloze je z něho mimo jiné nádherný výhled do okolní krajiny. Přesto se však to nejkrásnější nachází uvnitř, a tak je považován stejně jako Modrá mešita v Istanbulu za jednu z nejvýznamnějších památek, které Turecko má. Samotná stavba tohoto paláce začala v roce 1685, a byla dokončena až v roce 1785. Řada dalších úprav byla poté provedena v 19. století. Co je však na celém paláci to nejzajímavější, to jsou různé architektonické styly, které se vlivem dlouhé stavby prolínali. Mnoho lidí si tak představí hlavně jeho unikátnost v době, kdy byl dostavěn. Podobný efekt má třeba i bájná Trója.

Součástí celého tohoto palácového komplexu je několik budov, a to jak těch, kde byly ubytováni velmoži, tak i řady dalších. Palác Ishak Pasha tak nabídne třeba několik nádherných nádvoří, kuchyni, nebo samozřejmě také mešitu, které v mnohých stavbách často nemůže chybět. Ostatně o tom se můžete při svém cestování po zajímavých místech, které Turecko nabízí, sami přesvědčit. Dominantou paláce je samozřejmě jeho hlavní věž, která poskytuje také zmíněné výhledy do rozsáhlého okolí, třeba i na město Dogubeyazit. Pokud tedy Turecko navštívíte, mějte na paměti, že památky nenabízí pouze Istanbul, ale i řada dalších míst. Palác Ishak Pasha je toho jasným důkazem, o čemž se přesvědčíte již při prvním pohledu.

22.10.2013