Mešita Nuruosmaniye v Istanbulu

Mešita Nuruosmaniye v Istanbulu (Turecko)

Město plné odkazů na někdejší řeckokatolickou minulost je už více než pět století pod vládou muslimů. I ti zde samozřejmě zanechali spoustu historických památek, jednou z nich je třeba mešita Nuruosmaniye. Byzantion, Konstantinopol, Cařihrad, Istanbul – vyberte si podle chuti, všechny názvy jsou vlastně správně!

Čtyřiačtyřicet metrů vysoká stavba z poloviny osmnáctého století je jen půl kilometru od proslulého chrámu Hagia Sofia, jejími architekty byla dvojice Simon Kalfa (u Osmanů nezvyklé, ale byl to rodilý Řek) a Mustafa Aga. A jen tak mimochodem, pokud snad hledáte Velký bazar, dva boční vchody do něj jsou vlastně bezprostředně vedle této mešity.

Dva minarety se dvěma balkonky, název mešity připomíná sultána Osmana III., výraz „nuru“ znamená vlastně „světlo“.  A vlastně se to dobře hodí, protože je tu spoustu oken, které vpouštějí na mešitu až nezvyklé množství světla přímo do hlavní haly. Mešita Nuruosmaniye je vlastně obrovským komplexem, zahrnujícím fontánu, madrasu (tedy vlastně islámskou školu), dvacet pokojů ve výklencích a rovněž také knihovnu, kterou využívali samotní osmanští sultáni. Osobní korespondence a sbírky Mahmuda I. a Osmana III. v rozsahu více než sedmi tisíc svazků se nachází právě ve zdech této mešity.

Tato mešita je ale pořád spíše na okraji zájmu, respektive – v pořadí istanbulských památek nefiguruje na předních příčkách. Mnoho lidí zná přinejmenším podle jména spíše takzvanou Modrou mešitu, zvanou také mešita sultána Ahmeda. Ta byla postavena již roku 1617, kvůli obložení stěn modrými fajánsovými dlaždicemi bývá známá i pod barevnou přezdívkou. Alespoň pár slov musíme také přidat o Hippodromu, někdejším stadionu, který pojal desetitisíce návštěvníků a odkud se vedlo slavné povstání Niká.

18.5.2017