Istanbulský Hippodrom

Istanbulský Hippodrom (Turecko)

Mnoho odkazů na osmanskou vládu posledních pěti staletí, ale i řada připomínek na někdejší antickou a středověkou minulost pod římskou a později řeckou taktovkou. Istanbul je zemí mnoha kultur, navštívíte tu obrovskou svatyni Hagia Sofia, ale i Velký bazar, který jako by vypadl z tureckých pohádek. A samozřejmě i Istanbulský Hippodrom, bezprostředně vedle něj byste našli Modrou mešitu.

O Hippodromu však bohužel nemůžeme říci, že by se dochoval v celé své nádheře, bohužel spíš právě naopak. Na místě, kde dříve stával, je dnes Náměstí sultána Ahmeda. Přitom šlo o centrum byzantského kulturního života a místo, odkud se vedlo proslulé povstání Níká. Stavba vyrostla ve třetím století, rozhodl o ní tehdejší císař Septimus Severus. Konstantin Veliký pak nechal Hippodrom ještě rozšířit, ve finále se tu vešlo přes sto tisíc diváků. Politicky laděné akce, závody a obrovské slavnosti. Centrum kultury pro Byzantince i Otomany po dlouhá staletí.

Slávu někdejšího Hippodromu připomíná jen málo – je to například Egyptský obelisk, starý takřka čtyři tisíce let, který sem nechal dopravit již zmíněný císař Konstantin. Je tu i Hadí sloup z Apollónova chrámu v Delfách, jehož stáří je zhruba dva a půl tisíce let. Obdivovat můžete i kašnu císaře Viléma II., fontána z mramoru, kterou věnoval tureckému sultánovi německý panovník v roce 1895. A jen tak pro zajímavost, jak bylo závodiště vlastně velké? 400 metrů na délku, 120 metrů na šířku. Takové rozměry si jistě nezadají s dnešními monumentálními fotbalovými stadiony…

Istanbulu musíte navštívit také Velký bazar, bez něj by návštěva jednoho z největších tureckých měst prostě nebyla úplná. Koupíte tu totiž úplně všechno, je to ráj smlouvání a můžete mít skutečnou radost z nákupu!

18.4.2017