Nová mešita Yeni Cami v Istanbulu

Nová mešita Yeni Cami v Istanbulu (Turecko)

Více než pět století pod osmanskou vládou. Někdejší centrum pravoslavného světa bylo v roce 1453 podmaněno sultánem Mehmedem II. a stalo se střediskem islámského impéria, které postupně dobylo celý Balkán. Dost ale suchopárného dějepisu, pojďme si říct něco bližšího o jedné místní stavbě. Nová mešitaIstanbulu, zvaná také Yeni Cami. Zní to dost zajímavě?

Důležité mešity, o kterých ví každý místní, jsou tu celkem tři – Hagia Sofia (dnes již jen muzeum), Modrá mešita a Nová mešita. Ta poslední jmenovaná pochází z konce sedmnáctého století, celkově stavba trvala více než šedesát let. A jejím iniciátorem byla kupodivu žena – matka sultána Mehmeda III. Safiya. Obrovské nádvoří, velké veřejné lázně, škola a nemocnice, to vše mohli návštěvníci najít v jejím interiéru, nachází se nedaleko Galatského mostu a přístavu Eminönü.

Pokud se chcete podívat dovnitř, musíte se – podobně jako na katolickém jihu Evropy – smířit s několika omezeními. Dámy musí mít zahalenou hlavu šátkem, pánové si připraví zásadně delší kalhoty a všichni návštěvníci sem mohou vkročit zásadně jen naboso. Ale na rozdíl od jiných zemí, jako je třeba Saúdská Arábie, se sem dostanete i jako nevěřící – samozřejmě nikolivěk v době, kdy zde probíhají modlitby. Nezapomínejte, že k nim dochází pravidelně pětkrát denně, je třeba si případnou návštěvu důkladně promyslit a naplánovat!

Mezi další památná místa moderního Turecka patří kromě Nové mešity třeba Galatská věž, jíž postavili v zátoce Zlatý roh někdejší janovští kolonisté. Stavba ze čtrnáctého století má na výšku takřka sedmdesát metrů, ze zdejší restaurace budete mít úžasný výhled na celé město. Zmínit ale musíme i proslulý Palác Topkapi, jehož stavba započala ihned po dobytí města Osmany a samozřejmě i Egyptský bazar plný nejrůznějších druhů koření.

14.3.2017