Modrá mešita v Istanbulu

Modrá mešita v Istanbulu (Turecko)

Jednou z mešit, které by se dali s klidným srdcem zařadit mezi ty nejznámější, je i Modrá mešitaIstanbulu. Svůj název dostala podle dlaždic, kterými je obložena, a které mají jak jinak než modrou barvu. Navíc se jedná o největší mešitu, kterou má na svém území celý Istanbul a jednu z největších, které má Turecko jako takové.

Její historie sahá do roku 1617, kdy byla postavena. Určena byla pro sultána Ahmeda I., a její architektonický styl je považován za skutečný vrchol osmanské architektury. Za podobný architektonický skvost je považován třeba i oblíbený palác, kterým se Istanbul i celé Turecko také pyšní, a jedná se o Palác Ishak Pasha u Dogubeyzaitu. Charakteristikou této mešity však není pouze modrá barva, ale také čtyři hlavní pilíře, které nesou samotnou kopuli. Interiér poté doplňují modlitební koberečky, kterých je na několik set.

Součástí mešity je také poměrně neobvyklý počet minaretů, jelikož jich zde najdeme hned šest, což je oproti jiným poměrně velký počet. Obvyklý počet jsou totiž čtyři. I to je důvod, proč je cílem cestování mnohých turistů z celého světa, a také věřících, a to nejenom těch, které má na svém území Turecko samotné. Uvnitř mešity každého jistě zaujmou i obrovské lustry, které visí ze stropů, nebo také barevné zdobení v podobně unikátních maleb. Nejčastěji se jedná o různé ornamenty, které jsou malované modrou, zlatou a také hnědou barvou. I v tom je Modrá mešita unikátní. Drobnou nevýhodou pro turisty je určitě to, že ji nemohou navštívit celou, ale pouze zadní třetinu. Zbytek je určen pouze věřícím, kterých má Istanbul i Turecko velké množství.

Pokud je vaším cílem i aktivní dovolená, určitě vás na svých cestách zaujme nejenom zmíněná Modrá mešita, ale za návštěvu určitě stojí i bájná Trója, která je taktéž na území Turecka a patří mezi jednu z vyhledávaných památek.

22.10.2013