Galatská věž v Istanbulu
Byzantion, Cařihrad, Konstantinopol, Istanbul. Tolik názvů, a přitom jen jedno město. Dnes už platí jen ten poslední, tedy pokud se budete dívat na mapu. V roce 1453 se zde usídlili turečtí Osmané a někdejší řecká metropole se stala centrem balkánské části jejich říše, která přetrvala ještě pár dalších staletí. Nejen na ně však odkazují místní stavby, mnoho z nich zůstalo zachováno z dob řeckého osídlení – a několik dalších tu na sebe zanechali i kolonisté z italských městských států. Benátčané a Janované pomáhali v roce 1453 město chránit před Mehmedem II., leč nepodařilo se jim to. Po Italech tu ale zůstala alespoň Galatská věž.
Věž vysoká takřka sedmdesát metrů (přesně podle aktuálních údajů činí její výška 66,9 m) se nachází nedaleko Zlatého rohu, což je dodnes Istanbulský hlavní přístav. Postavena byla v roce 1348, všechno financovala bohatá Janovská republika, která v té době byla na vrcholu svých sil. A jistě se hodí dodat, že ve své době byla nejvyšší stavbou města a měla samozřejmě velký strategický význam.
Dnes už se tu neusadíte s puškou nebo kuší, raději poseďte v kavárně nebo restauraci a budete mít celé město doslova jako na dlani. Snad jen škoda středověké stavby v kombinaci s výsostně moderním vzezřením kavárny. Pod věží je hodně rušno, čtvrť Beyoglu patří k těm nejfrekventovanějším v celém Istanbulu. Jen tak pro zajímavost, kolik myslíte, že má věž vnější průměr? Skoro sedmnáct metrů, zkuste si to představit…
A nebojte, po schodech nemusíte, protože nahoru vás může vyvézt i výtah – moderní řešení, žádný problém. Navštivte ale i Novou mešitu (Yeni Cami), Modrou mešitu nebo třeba Egyptský bazar, Istanbul nabízí vskutku hodně zajímavého, jen se tu trochu porozhlédnout!
11.2.2017
Mapa oblasti
Nejnovější
- Katedrála v Cremoně: Klenot lombardské architektury
- Hrad Carew v sobě ukrývá i malou špetku velšské romantiky
- Historické centrum slavného města aneb Masarykovo náměstí ve Znojmě
- Zámek Kadriorg nedaleko Tallinu
- Zámek Velké Losiny: Renesanční skvost a svědek čarodějnických procesů