Egyptský bazar v Istanbulu

Egyptský bazar v Istanbulu (Turecko)

O něco menší než Velký bazar, ale přesto tržiště, které vám prostě vezme dech. Smlouvat o ceně tu můžete klidně celý den, rození obchodníci budou ve svém živlu. Egyptský bazar plný koření nebo cukrovinek najdete nedaleko Nové mešity poblíž Galatského mostu. Poprvé byl otevřen v sedmnáctém století, dnes tu jsou četné kavárny, koupíte tu také úplně všechno, co je jen trochu sladké – od sušeného ovoce po med a například i květiny.

A proč dostal bazar jméno podle Egypta? Velmi jednoduše, vystavěl se za peníze, které zůstaly v kase osmanského sultána, šlo o clo z egyptského dovozu. Misir Carsisi, jak bazaru říkají místní, nabízí v první řadě jakékoliv koření – spoustu dóz, tisíce možností, co nakoupit. Pokud nenajdete určité vzácné koření tady, tak už asi nikde jinde v Turecku.

Trhovci jsou příjemní a rádi poradí, i když se v koření moc nevyznáte. Ale rozhodně si nekupujte deseti či dvacetigramový vzorek, minimum je – i kvůli tomu, aby se na vás nedívali jako na exotické ovoce, sto gramů. Pořiďte si čaj i veškeré příslušenství, které je nutné k jeho popíjení. Zkrátka a dobře, žádná chuťová buňka nebude zahálet, to si buďte jisti.

Egyptský bazar najdete v Istanbulu za mešitou Yeni Cami (Nová mešita) ve čtvrti Eminönü. A kdy že je tu vlastně otevřeno? Kromě neděle každý den mezi 8:30 a 18:30, na ochutnávání a prohlížení různých koření, čajů a sladkostí máte tedy přesně deset hodin. A protože Egyptský bazar je menší než ten Velký, možná to bude i stačit. Samozřejmě však ale v Istanbulu můžete vidět mnohem víc. Galatská věž, která byla postavena v polovině 14. století na popud janovských osadníků. A pak také Velký bazar, který je jedním z největších otevřených tržišť na světě a najdete tu vše, nač si jen ráčíte vzpomenout!

22.1.2017