Velký bazar v Istanbulu

Velký bazar v Istanbulu (Turecko)

Tentokrát nebude řeč o známé francouzské komedii, podíváme se do Turecka, konkrétně do jeho evropské části. Velký bazarIstanbulu denně navštíví desítky tisíc turistů, na ploše 36 hektarů prostě nakoupíte úplně všechno – jako ve starých pohádkách, co jen hrdlo ráčí. Koření, keramika, koberce i šperky, ale také starožitnosti na památku, to vše už od poloviny patnáctého století – jako první tu začal budovat velkou tržnici už Mehmed II., který si v životě přál jedinou věc – a sice, aby mu patřila Konstantinopol. Přání se vyplnilo…

Čtyři tisíce krámků a malých obchůdků na jednom jediném tržišti, to je prostě něco úchvatného. Kdo má rád nakupování, měl by se sem co nejdříve vydat, protože podobných příležitostí na něj v Evropě moc nečeká. Vlastně tedy pokud nějaké, protože zdejší trh patří k těm největším na světě. Pravda, tento bazar je trošku labyrintem, vstoupit se tu dá hned osmnácti branami a někdy potřebujete mapu nebo zkušeného průvodce. Na stranu druhou, tady vás prostě neošidí – pořádková policie bedlivě dohlíží na to, abyste dostali za své peníze přesně to, co chcete. Majitelé stánků platí vysoké daně za to, aby tu mohli vůbec prodávat. A nezapomeňte, kdo nesmlouvá, tak hodně prodělá!

Ne každý jezdí do Istanbulu za památkami, i když je to samozřejmě trochu škoda. Chcete boty? Cukroví? Koření? Sto různých obchodů, každý je trochu jiný. Otevřeno je od pondělka do soboty, vždy mezi devátou a devatenáctou hodinou. Chvíle klidu a oddechu se dočkáte, až když z bazaru odejdete. Turecko, a zvláště Istanbul však nabízí i mnohé jiné zajímavosti. Je to třeba Nová mešita, Aya Sofia (Hagia Sofia), tedy Chrám boží moudrosti, pozůstatek po někdejší byzantinské nadvládě. Zapomenout nesmíme ani na mešitu Nuruosmaniye.

6.1.2017