El Escorial

El Escorial (Španělsko)

Pokud patříte mezi ty, kteří milují cestování a poznávání cizích zemí, potom určitě navštivte Španělsko. Zde čeká na každého řada zajímavých krás, včetně unikátní královské rezidence, kterou najdete v lokalitě El Escorial. Právě na toto místo ročně přijede přes půl milionu lidí. Zajímavý je u této rezidence rozhodně i to, že leží v nadmořské výšce 1028 metrů nad mořem, a tyčí se tak nad samotným okolím. Samotná stavba tohoto místa byla započata v roce 1563, kdy se postavil klášter, a následně se začalo s budováním samotné rezidence, která patří mezi jednu z největších, které Španělsko má.

Rozhodně se však nejedná o jedinou zajímavou památku. Jednou z těch hojně vyhledávaných je i Herlulova věž v La Coruňa. Ale zpět do El Escorial. Veškeré budovy jsou charakteristické tím, že se na nich rozhodně nešetřilo, a tak se pyšní doslova jedinečnou výzdobou, kterou najdeme jenom málokde. Důkazem tohoto tvrzení je třeba i to, že El Escorial aktuálně skrývá přes 1 500 obrazů. I to jej jeden z důvodů, proč je celá rezidence zapsána na seznam UNESCO. Samotným centrem komplexu je potom bazilika, které je s ostatními budovami propojena i rozsáhlým komplexem chodem, který měří na 24 kilometrů. Návštěva tohoto místa vás jasně přesvědčí o tom, že není vždy nejlepší sázet pouze na největší města, jako je třeba Madrid. Zvláště, pokud je pro vás aktivní dovolená v této zemi to, co žádáte.

Dalším místem, které El Escorial nabídne je augustiánský klášter, ve kterém může žít ve svých celách až 300 mnichů. Významným pohřebištěm králů v této rezidenci je Panteon de los Reyes, kde je jnich pochováno hned jedenáct. Vše doplňuje také knihovna s více než 45 tisíci svazky. Španělsko však nabízí i jiné krásy, které jsou velmi oblíbené, a je to nejenom samotné město Toledo, ale také Alhambra ve španělské Granadě. Tam všude by se měl milovník památek vydat.

22.10.2013