Basilica de Santa Maria del Mar v Barceloně
Ikona katalánské gotiky, jejíž stavba netrvala ani celé jedno století – přesněji – vyšlo to na rovných 55 roků, stavba byla dokončena v roce 1383. Na středověk a jeho podmínky je to skutečně až nebývale krátká doba. Kostel Santa Maria del Mar působí na svou dobu hodně vzdušně a je i skvěle prosvětlený, stačí jen nahlédnout dovnitř a jistě nám dáte zapravdu. Otevřeno je tu každý den, obvykle mezi jedenáctou a jednadvacátou hodinou, přičemž je třeba počítat s nezvykle dlouhou polední pauzou – 13:30 – 16:30.
Jak je celá stavba velká? Při výstavbě se počítalo se středověkou stopou (33 centimetrů), celková šířka činí sto takových stop – dostáváme se tedy zhruba k 33 metrům. Maximální výška je na tom velmi podobně, boční kaple je celkem deset stop hluboká. Kostel najdete poblíž barcelonské ZOO nebo Picassova muzea, nedaleko se nachází i proslulý Palau Güell. Navštívit můžete při cestě i zdejší přístav.
Santa Maria del Mar stojí tam, kde kdysi byl antický hřbitov a později i křesťanský svatostánek v románském slohu. Do dnešní doby se dochovalo poměrně hodně, ale bohužel – doba občanské války ve třicátých letech minulého století – chrám do jisté míry poničila, bohužel mluvíme zejména o bohatě zdobeném interiéru (restaurátoři Deodat Casanoves a Salvador Gurri ale odvedli dobrou práci).
Tento kostel ale samozřejmě není jedinou zajímavou stavbou v Katalánsku. Barcelona nabízí ještě stavby jako Capella de Santa Águeda nebo Torres Romanes, nejen pro zájemce o medievální architekturu je tu zajímavostí více než dost. Španělsko je nádherných staveb prostě plné! A mimochodem, Santa Maria del Mar je ústředním dějištěm románu Ildefonsa Falcona z roku 2006 La catedral del mar (tedy v překladu – Katedrála moře).
27.5.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
18,0°C
|
Předpověď počasí |
Mapa oblasti
Nejnovější
- Katedrála v Cremoně: Klenot lombardské architektury
- Hrad Carew v sobě ukrývá i malou špetku velšské romantiky
- Historické centrum slavného města aneb Masarykovo náměstí ve Znojmě
- Zámek Kadriorg nedaleko Tallinu
- Zámek Velké Losiny: Renesanční skvost a svědek čarodějnických procesů