Casa Battlo v Barceloně

Casa Battlo v Barceloně (Španělsko)

Originální stavby nemají v někdejším Československu dlouhou tradici. Na západě od našich hranic je tomu jinak, pojďme se na jeden z důkazů podívat třeba do Barcelony. Casa Batlló, dům vystavěný v secesním slohu, který nemá na svědomí nikdo menší než proslulý architekt Antonio Gaudí. Už jedenáct let na seznamu UNESCO, jedinečná barevná fasáda s balkony ve tvaru lebky a okna oddělená od sebe holenními kostmi. Ano, působí tu to trochu futuristicky a nezvykle, ale to byl záměr autora. I díky Casa Battló je totiž Barcelona slavná nejen fotbalem a býčími zápasy, ale i svou mimořádně pestrou architekturou.

Co se upřít Casa Battló určitě nedá, je nepochybně maximální originalita. Bohatý továrník Joseph Batlló nechal postavit skutečnou podivnost a nádheru v jednom, která táhne davy turistů dnes a denně. Mimochodem, počítejte také s tím, že je tu poměrně velké vstupné, připravte si dobře přes dvacet euro (děti do sedmi let mají vstup bezplatný, studentské slevy nejsou nijak výrazné).

Třpytivá fasáda sestávající se z barevné mozaiky typicky katalánského střihu, když vejdete dovnitř, hra světla a stínu vás jistě zaujme – a prohlédněte si i falešné stropy, další vyslovenou Gaudího specialitu. Pokud máte o „podivné“ stavby opravdový zájem, navštivte i nedalekou stavbu známou jako La Pedrera (či Casa Milà), další Gaudího velké dílo ze začátku minulého století.

Barceloně pak nezapomeňte navštívit další perly moderního Španělska – kromě již zmíněných je to třeba Park Güell, pojmenovaný podle jednoho z nejbohatších lidí ve městě a samozřejmě i Sagrada Familia, stavba, která stále čeká na své ctěné dokončení. A možná, že vlastně právě proto je tak slavná…

1.4.2017