Vítězný oblouk v Barceloně

Vítězný oblouk v Barceloně (Španělsko)

Vítězný oblouk, proslulý odkaz na slavné římské císaře nebo Napoleona Bonaparte, má dokonce i Barcelona. Pro zdejší světovou výstavu v roce 1888 připravil tuto stavbu architekt Josep Vilaseca, jen tak pro představu – rozměry jsou zhruba 30 x 28 x 12,5 metru. To samozřejmě tento vítězný oblouk opravňovalo k tomu, aby byl oficiální bránou k této výstavě…

Josep Reynés, Jose Llimona, Antoni Vilanova nebo Torquat Tasso. Ti všichni se podíleli na sochařské výzdobě vítězného oblouku, kde se tyčí alegorické zpodobnění průmyslu, obchodu nebo věd a umění. Tedy vše, co Barcelonu jako takovou v průběhu staletí zdobilo a zdobí. Velmi podobné stavby, jako je právě tato, můžeme vidět nejen v Paříži a Londýně, ale třeba i v New Yorku a Bukurešti. Stavba vítězných oblouků je nakonec stará jako lidstvo samo, vzpomeňme na ty antické…

Tmavě červená stavba z cihel v sobě snoubí i pár maurských architektonických prvků, bývá proto začasté označována jako stavba takzvaného mudejárského stylu. Máte rádi kolonády? Tady právě jedna taková je, takže jedinečná procházka už tu čeká jen na vás. Tedy pokud se zvládnete vyhnout mládeži na skateboardech, kterou se to tu někdy jen hemží!

Vítězný oblouk se nacházíuprostřed Parc de la Ciutadella (nedaleko hlavního nádraží, takže nebudete muset chodit nikam daleko), kromě jiného jsou v dosahu i proslulá barcelonská ZOO, ale také budova Katalánského parlamentu, nechybí ani několikero muzeí. Především je tu až nečekaný klid na to, jak je srdce katalánského státu vlastně rušným místem…

A co dalšího stojí v Barceloně za pozornost snad všech návštěvníků? Může to být třeba Casa Mila, Sagrada FamiliaPalau de la Generalitat de Catalunya a mnohé další stavby, které zná na světě snad každý.

3.3.2017