Palau de la Generalitat v Barceloně
Budova, která v sobě snoubí to nejlepší z gotiky a renesance. Živoucí symbol Katalánska, nacházející se v Barceloně, doslova pár kroků od Picassova muzea. Palau de la Generalitat de Catalunya, sídlo katalánské vlády, která funguje už od poloviny 14. století – a za tu dobu se zde vystřídalo více než sto politických lídrů. Je jasné, že právě odtud se asi vládne skvěle, protože tato štafeta pokračuje od roku 1359 bez jediného přerušení.
Ačkoliv je tato budova veřejnosti nepřístupná, nevadí. Dá se obdivovat i zvenčí, zajímavé na ní je už jen to, že přežila běh staletí, války a další pohromy. Jde o symbol katalánské demokracie, která navzdory nepřízni osudu trvá už celá staletí.
Budova se dočkala několika rekonstrukcí. Například v roce 1931 se postaral čerstvý vítěz voleb Francis Macia o vůbec první opravu celé budovy, po pádu frankistického režimu v roce 1977 přistoupil král Juan Carlos k opravě číslo dvě. U vchodu do budovy je symbolická socha svatého Jiří, který je mimo jiné patronem Katalánska.
Budova se nachází nedaleko proslulé ulice La Rambla a daleko to nebudete mít ani k Vítěznému oblouku, který byl postaven kvůli světové výstavě v roce 1888, jejímž nedílným symbolem se také později stal. Stane se snad Palau de la Generalitat de Catalunya sídlem nezávislé vlády? To se uvidí až v budoucnu, zatím je to velmi žhavá otázka – odtržení Katalánska od Španělska se řeší dnes a denně nejen v médiích.
Katalánský parlament funguje od roku 1289, o sto let později se mu dostalo cti sídlit v této impozantní budově. Barcelona však nabízí mnohem více krásných míst, co takhle místní katedrála? Mezi historické odkazy, které by měl projít každý turista, se řadí i Capella de Santa Águeda a například také Torres Romanes.
18.3.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
12,1°C
|
Předpověď počasí |
Mapa oblasti
Nejnovější
- Objevte krásu Trevizské katedrály
- Objevte historii a krásu zámku Bystřice pod Hostýnem
- Rotunda sv. Jana Křtitele: Architektonický skvost ostrova Gozo
- Zámek Highcliffe v Dorsetu vám připomene klasický novogotický styl
- Zámek Dunrobin z devatenáctého století je skutečnou skotskou pohádkou