Kostel Església de Sant Jaume d'Alcúdia

Každý ostrov si zaslouží alespoň malý kostelík, tradice křesťanství v evropských zemích má už za sebou dvě tisíciletí. A výjimkou rozhodně není ani prosluněná Mallorka, na které najdete ve městečku Alcúdia. Kromě samotné katedrály de Mallorca najdete na ostrově také kostel sv. Jaume. Fakt, že na tomto místě bude stát církevní stavba, byl jasný už od roku 1302, kdy byla půda svěřena církvi králem Mallorky Jaumem II. A jaká je situace dnes?

Novogotická nádhera vyrostla na konci devatenáctého století

I když zde byl první chrám tvořený jedinou lodí s osmi špičatými oblouky už dříve, dnes patrná přestavba kostela začala až za podpory kněze Joana Ferraguta a městské rady v roce 1882. O jedenáct let později už bylo hotovo a novogotický háv budovy byl patrný ze všech stran. Jednolodní, ve tvaru obráceného L, s třinácti okny pod klenbou, kde jsou zaznamenány různé alegorie jména Marie a dalšími výjevy týkající se desatera přikázání. Původní stavba přitom vyrostla v letech 1675 až 1697, podílel se na ní sochař Mateu Joan. Patronem farnosti je svatý Jakub, jehož obraz dlí na hlavním oltáři kostela.

Důležitým prvkem interiéru je také velké růžové okno od sochaře Llorence Ferrera Martího, které zaručuje perfektní prosvětlení budovy. Gotické kaple mají jen jedinou výjimku, Sagrario je barokního rázu a pochází ze sedmnáctého století. Portál si zase vzal na starost mallorský sochař Miquel Tomas, jenž zde připravil v roce 1776 bustu svatého Jakuba, jenž je ve španělském světě stejným patronem, jako třeba svatý Václav pro ten náš. A když se řekne Španělsko, ještě spíše Mallorka, nezapomeňte ani na hrad Capdepera!

28.6.2020

Booking.com