Park Güell v Barceloně

Park Güell v Barceloně (Španělsko)

Další světoznámé Gaudího dílo, které sice nedosahuje slávy jeho velkolepé a v této chvíli stále ještě nedostavěné katedrály Sagrada Familia, ale rozhodně stojí za zmínku. Park Güell, který se tyčí nad Barcelonou, měl být svébytným zahradním městem. Mezi léty 1900 a 1914, kdy stavba probíhalo, se však nepostavilo očekávané množství staveb – jednoduše na to nebyly peníze – a ze zahradního města v duchu anglického stavitelství se stal vyhledávaný městský park. Nu, aspoň něco se podařilo, odpočinek je tu rozhodně více než náramný…

Antonio Gaudí zasvětil Barceloně celý život a odkazy na něj jsou patrné i uprostřed tohoto skvělého parku. Barcelona je rušné město, ale tady je skutečně přímo až božský klid. Park je plný zeleně, jeho vchod lemuje dvojice domků, které jako kdyby vypadly ze štosu typických Gaudího črtů a návrhů. Barevné mozaiky, sloupy ve tvaru stromoví, obrovské schodiště jako vstup do parku a hlavně jedinečný výhled na moře.

Park Güell nese hrdě jméno Eusebiho Güella, Gaudího patrona a přítele, na nějž najdeme několik odkazů i v samotném městě. Původně se mělo jednat o rodinné sídlo Güellů, ale osud tomu určil jinak. Domy se tu neprodávaly, protože celá transakce byla moc složitá a k případným sídlům bylo těžké se vůbec dostat. Město odkoupilo po smrti Güellově všechny zdejší pozemky a od roku 1926 je tu oficiální městský park. Gaudího někdejší dům ukrývá malé muzeum, lavičky na terase parku připomínají jednu vodní vlnu. Ústředním symbolem parku je salamandr, kterého si oblíbí zejména děti. Typickou katalánskou mozaiku, která navíc slouží jako sběrna dešťové vody, má na svědomí Josep M. Jujol. A kam se ještě v Barceloně podívat? Zkuste Vítězný oblouk nebo další proslulé stavby od Gaudího jako je Casa Battlo a Casa Mila. Oba jedinečné domy se nacházejí nedaleko od sebe.

22.6.2017

Booking.com