Býčí aréna v Barceloně

Býčí aréna v Barceloně (Španělsko)

Španělsko a býčí zápasy. To jsou vlastně dvě synonyma. Ačkoliv sílící hnutí za práva zvířat se chystá navrhnout omezení, tradice je tradice a Španělé se jí jen tak vzdát nechtějí. Aby snad také chtěli, když existuje nejedno slavné místo spjaté s proslulými toreadory. Jedním z nich je La MonumentalBarceloně

Monumental Bullring of Barcelona, nebo také Plaza Monumental de Barcelona, obecně prostě La Monumental se nachází hned u zastávky katalánského metra. Poprvé se zde odehrávaly býčí zápasy v roce 1915, už o rok později se poprvé v médiích zmiňuje dnešní jméno arény. S kapacitou 19.582 diváků sedících ve 26 řadách je aréna – jen tak pro představu – ekvivalentem například takového letenského fotbalového svatostánku.

Místní jistě příliš nepotěšilo, že v Katalánsku začaly být býčí zápasy zakázané. Lístky na poslední podívanou tohoto druhu před zákazem, který parlament schválil v červenci roku 2010, se prodávaly na černém trhu za astronomické ceny – a na derniéru skutečně dorazil „plný dům“. V minulosti zde přitom přihlíželo koridě několik španělských politických lídrů a často sem chodil i katalánský prezident Lluís Companys. Ve Španělsku ještě v roce 2010 bylo oficiálně nahlášeno na 1700 býčích zápasů, při nichž bylo usmrceno na sedm tisíc býků. A jak to bude s koridou dál? To je otázka. Král Juan Carlos jí fandí, ale proti zákazu ze strany parlamentu by asi mnoho nezmohl. Přitom popularita klesá, koridu s oblibou sleduje údajně už jen třetina Španělů.

V současnosti se v La Monumental konají třeba rockové koncerty, sportovní klání nebo třeba zvířecí cirkus. Nějak se prostě ta dvacetitisícová aréna využít musí, no ne? V Barceloně navštivte i Basilica de Santa Maria del Mar nebo Torres Romanes.

9.5.2017