Casa Mila v Barceloně
Jedna z nejznámějších barcelonských budov, která se nese v duchu secese a postavil ji – kdo jiný – než slavný architekt Antonio Gaudí. Podobně jako řada dalších jiných staveb ve městě, i tahle vznikla na objednávku bohatého muže, který chtěl vystavět sídlo pro svou rodinu, která bude věčnou památkou na jeho životní pouť. Stavba trvala šest let (1906 – 1912), od roku 1984 se pak Casa Mila (nebo též La Pedrera) nachází na seznamech UNESCO.
Ptáte se, co mají tyto dvě budovy z Gaudího řemeslné dílny společného? Jedna věc by se přeci jen našla, ačkoliv světské a církevní stavby jinak mnoho určitě nespojuje. Casa Mila i Sagrada Familia totiž zůstaly dlouhou dobu nedokončené, a to i z důvodu toho, že pan objednavatel (jistý Pere Mila) neplatil své závazky včas. Hned poté, co skončil s Casa Mila, pustil se Gaudí právě do stavby jedné z těch nejslavnějších katedrál pod sluncem.
Žádné přímé linie, tenhle dům je celý nějak „nakřivo“, fantazie Gaudího pracovala při plánech stavby na plné obrátky. Křiklavé, křivé, hrbolaté, přesně tak vypadá Casa Mila – zvenčí i zevnitř. Každá z ložnic má svou koupelnu – tehdy velký luxus, dnes úplně normální věc. Zaráží vás také vzhled komínů? Tak to byl účel. Podobně jako u Casa Batlló, i tady se Gaudímu povedlo šokovat přímo na jedničku. Podlahová plocha budovy zabírá více než 1300 metrů čtverečních, takže se tu pořádně projdete.
Dnes slouží Casa Mila jako kavárna, ale konají se tu také četné kulturní akce – od koncertů po večer plný kinematografie. Prohlédnout si zde můžete také muzeum, věnované mistru Gaudímu. Barcelona však samozřejmě není jen Casa Mila, navštivte třeba Palau de la Generalitat de Catalunya případně místní katedrálu nebo stadion pro býčí zápasy (které se tu ovšem kvůli zákazu z dílny parlamentu už pár let nekonají).
1.2.2017
Mapa oblasti
Nejnovější
- Objevte krásu Trevizské katedrály
- Objevte historii a krásu zámku Bystřice pod Hostýnem
- Rotunda sv. Jana Křtitele: Architektonický skvost ostrova Gozo
- Zámek Highcliffe v Dorsetu vám připomene klasický novogotický styl
- Zámek Dunrobin z devatenáctého století je skutečnou skotskou pohádkou