Kaple svaté Agáty v Barceloně

Kaple svaté Agáty v Barceloně (Španělsko)

Katalánská metropole Barcelona hraje všemi barvami a rozhodně jde o jedno z nejkrásnějších měst na světě vůbec. Gaudího umělecká díla se mísí se stavbami, ze kterých dýchne atmosféra pozdního středověku a všemu dominuje zdejší čilý ruch – zastavit se můžete snad jen v městském parku (a i ten má vlastně na svědomí Gaudí).

Barri Gotic, Gotická čtvrť. Přesně tady je královská jednolodní kaple Capella de Santa Agata, vystavěná v roce 1302. Příkaz ke stavbě vydává Jakub II. Aragonský, který vládl svého času také na Sicílii (a právě odtud se do světa rozšířilo uctívání svaté Agáty, křesťanské mučednice z třetího století) a královna Blanka z Anjou. Svatá Agáta je patronkou hned několika řemesel – havířů, zlatníků a tkalců, ale také italské Capui nebo San Marina. Svátek slaví pátého února, díky Karlu IV. se její uctívání značně rozšířilo i na území Království českého.

O vnitřní výzdobu kaple se postaral Jaume Huguet, v patnáctém století jeden z nejproslulejších katalánských malířů. A kdy si můžete kapli prohlédnout? Polední pauza se tu nedrží, dovnitř se dostanete každý den mezi desátou a devatenáctou hodinou, v neděli je otevřeno až do osmi večer. Pondělí je tradičně „zavírací den“, plné vstupné činí sedm eur, pro studenty a skupiny pět eur. Sympatické je, že děti sem mají vstup zcela zdarma.

Nejde ale samozřejmě o jediný odkaz na středověkou architekturu v katalánském kraji a samotné Barceloně. Zmínit musíme i Torres Romanes nebo místní katedrálu, která nese jméno svaté Eulálie. Zapomenout není radno ani na baziliku Santa Maria del Mar, která je slavná i díky jednomu novodobému románu, jehož je vlastně takovou „ústřední hrdinkou“.

29.6.2017

Booking.com