Sagrada Familia v Barceloně

Sagrada Familia v Barceloně (Španělsko)

Nedostavěná, alespoň doposud, ale přesto nejslavnější ve Španělsku a jedna z nejslavnějších na světě. Ano, řeč je o katedrále Sagrada Familia, Gaudího největším životním díle, které zná snad úplně každý. Chrám svaté rodiny, jak zní překlad originálního názvu, se začal stavět již v roce 1882. A přesto, že ještě není úplně hotová, byla už vysvěcena – stalo se tak v listopadu 2010, tehdy ještě za bývalého papeže Benedikta XVI. Dokončit by se měla v roce 2026, tedy v době, kdy od Gaudího smrti uplyne sto let. Celková doba výstavby by se tak protáhla na 144 let – ale nebojte, rekord se netrhne – některé středověké svatostánky se stavěly ještě mnohem déle. A kde ji v Barceloně najdete? Nedaleko katedrály se rozprostírá například Casa de les Punxes, modernistická budova z roku 1905 odkazující na gotiku nebo Torre Agbar, novodobý barcelonský mrakodrap s výškou skoro 150 metrů.

18 věží – dvanáct apoštolů, čtyři evangelisté a Panna Marie s Ježíšem – symbolikou z Bible se to tu jen hemží. Snoubí se tu gotika s prvky secese, oproti klasickým křesťanským stavbám středověku je Sagrada Familia vysloveně krátká. Nejsou tu také žádné kaple, jako je tomu u středověkých chrámů běžné, ale katedrála je kolem dokola obehnána obdélníkovou krytou chodbou. Jak je vlastně katedrála vysoká?

Jistě vás zajímá, jak je tohle veledílo vlastně vysoké. Nejvyšší věž – zvaná též jako Ježíšova – dosahuje do výšky 170 metrů. Možná by byla vyšší, ale nedaleko stavby se nachází kopec Montjuic a Gaudí neměl podle svých slov v úmyslu přesáhnout ve výšce svého chrámu něco, co stvořil sám Bůh. V Barceloně ale můžete obdivovat ještě mnohem více staveb – je to třeba Casa Batllo, Casa Mila a také Park Güell, kde si po tom náročném putování hezky odpočinete.

17.2.2017