Constitución Plaza v San Sebastiánu

Constitución Plaza v San Sebastiánu (Španělsko)

Constitución Plaza je přímo srdcem starého San Sebastianu. Odehrávala se zde v minulosti řada kulturních akcí, například dvacátého ledna se tu slaví svátek svatého Tomáše. Co se kultury týče, té si zde užijete dosyta během celého roku – koncerty, oslavy, výstavy a fiesty jsou k mání takřka každý měsíc.

Náměstí bylo postaveno v roce 1817, na svědomí jej má architekt Ugartemendia. Čtyři roky poté, co San Sebastian z velké míry poškodil požár, vzkvetla nová nádhera přímo v jeho centru. Původní verzi náměstí připravil očím návštěvníků jistý Hércules Torrelli již v roce 1723. Ve středověku se tu konaly proslulé býčí zápasy. Je jasné, že v parných letních dnech určitě potěší místní restaurace, které nabízejí posezení přímo na náměstí na útulných lavičkách. Co více ještě chtít ke štěstí, že?

San Sebastian, kterému Baskové říkají Donostia, má v současnosti asi 180 tisíc obyvatel. Vznikl na konci dvanáctého století a dnes je skutečným kulturním centrem. Koná se zde mezinárodní filmový festival, hrají tu dokonce hokej a najdete tu i nejproslulejší pláž v celém Španělsku – jejíž jméno je La Concha. Z památek zmiňme třeba palác Miramar, v němž dříve dokonce měla své letní sídlo královská rodina.

Nedaleko Plaza de la Constitución najdeme i dvě církevní stavby – kostel Panny Marie a kostel sv. Vincenta. Obdivovat můžete i pevnost La Mota, ale i etnografické sbírky v muzeum San Telmo, sídlícím v útrobách bývalého kláštera. Pokud vás zajímá Baskicko ještě více, cestujte třeba do Bilbaa, kde můžete navštívit proslulé Guggenheimovo muzeum. Tento kraj totiž samozřejmě není jen a pouze o San Sebastianu

8.6.2017