Arco de Santa María v Burgosu

Arco de Santa María v Burgosu (Španělsko)

Burgos je město v španělském regionu Kastilie (ležící v severozápadní části země), které možná není tak známé jako třeba Madrid, Barcelona, Sevilla nebo Toledo. Ale rozhodně stojí za návštěvu. Jde o vnitrozemské město rozkládající se na řece Arlanzón, žije zde asi 180 tisíc obyvatel a my o něm píšeme z jediného důvodu: pokud vás sem vaše cestovatelské toulky jednou zavedou, rozhodně byste neměli zapomenout, že zde leží oblouk známý jako Arco de Santa Maria (oblouk Panny Marie). Jde o jakousi bránu do města a zároveň další z proslulých španělských pamětihodností, které by nemělo chybět na seznamu turistických cílů každého návštěvníka - podobně jako třeba Guggenheimovo muzeum Bilbau.

První osídlení je datováno již do pravěku, oficiálně bylo však město založené „až“ ve středověku. Datum znají historikové úplně přesně, stalo se tak v roce 884. Tedy více než před jedenácti sty lety… a to už je pořádná doba! Není tedy divu, že historie na vás při pobytu v Burgosu dýchá úplně odevšad. Především centrum plné starobylé architektury a celé řady významných sakrálních staveb, jimž vévodí katedrála Panny Marie. Ta je zapsaná na seznamu UNESCO a její stavba trvala více než tři staletí. Burgos bude řada cestovatelů možná znát i z jiného důvodu – je to jedna ze zastávek na tzv. Cestě svatého Jakuba, což je poutní cesta vedoucí ke hrobu svatého Jakuba Staršího v Santiagu de Compostela.

Vraťme se k Arco se Santa Maria. Jeho stavba se uskutečnila v první polovině šestnáctého století, konkrétně v letech 1536-1553, a byl k ní použit proslulý bílý kámen. Oblouk dlouhá léta sloužil jako obranný prvek a dnes je zapsán na seznamu španělských národních kulturních památek. Pro návštěvníky je uvnitř zpřístupněno muzeum.

23.5.2017