Katedrála Panny Marie v Palma de Mallorca
Je opravdu velká, tedy alespoň pro středomořský ostrov. Zdálky možná připomene jednu z našich kutnohorských staveb, gotická katedrála Panny Marie v Palma De Mallorca začala býti stavěna v první polovině třináctého století. Někdy ji místní přezdívají také La Seu, takže pokud se setkáte s podobným názvem, není důvod k překvapení – jedná se o původní mallorský slang!
Na počest vítězství nad Araby ji zde postavili Aragonci
Nadvláda Maurů ve Španělsku už se pomalu chýlila ke konci, ale v roce 1229 se teprve osvobození po pěti stoletích dočkala také Mallorca. Jednu generaci po vítězném Las Navas de Tolosa Aragonci vstoupili na ostrov a v prudké bouři ještě v mořských vlnách jejich panovník Santiago (tedy Jakub) I. slíbil, že v případě úspěchu zde postaví křesťanskou svatyni. A o rok později skutečně dostál svému slovu, na místě někdejší maurské svatyně nechal započít stavbě, která byla dokončena až na kraji sedmnáctého století. A prošla později i tvrdým zemětřesením, které si vyžádalo nákladné opravy.
Šest a půl tisíce metrů čtverečních, katalánské vzezření patrné už z velké dálky, šířka 55 metrů a také trochu z arabského světa, protože kulturní vlivy přetrvávají v architektuře mnohem déle než reálná politická vláda. Katedrála světla, jak někdy říkají místní, leží na Placa de la Seu a hlavní architekt jejích oprav v minulém století Joan Rubió by byl na dnešní zájem opravdu pyšný.
Trojice bran, ale také skoro sedmdesátimetrové věže. Katedrála leží blízko moře a vzhledem k tomu, jak často se na Mallorku útočilo, musela být také v jistém smyslu nedobytnou pevností. Mallorka se ale může pyšnit i hradem Capdepera a kromě katedrála de Mallorca nabízí jedno ze španělských letovisek i prohlídku samotného města.
1.12.2021
Booking.comMapa oblasti
Nejnovější
- Katedrála v Cremoně: Klenot lombardské architektury
- Hrad Carew v sobě ukrývá i malou špetku velšské romantiky
- Historické centrum slavného města aneb Masarykovo náměstí ve Znojmě
- Zámek Kadriorg nedaleko Tallinu
- Zámek Velké Losiny: Renesanční skvost a svědek čarodějnických procesů