Hrad Capdepera na Mallorce

Hrad Capdepera (Mallorka - Španělsko)

Capdepera je název malé vesničky na samém severovýchodě ostrova, kde to turisté prostě milují. Dnes tu žije několik tisíc stálých obyvatel a zejména němečtí penzisté si zde užívají svůj prosluněný výminek. Ale kdysi dávno, v roce 1300, rozkázal aragonský panovník Jakub II. postavit opevněnou vesnici, která by hlídala námořní cesty v okolí před nájezdy zuřivých pirátů. Ostatně, více než 160 metrů vysoký kopec ho k tomu přímo nabádal – právě přírodní překážky jsou totiž druhotné opevnění, které často rozhoduje o úspěchu a neúspěchu bitev.

Zaplatíte vstupné, ale za výhled to stojí

Středověký hrad Capdepera v celé své kráse, který zažil prolitou krev a rozhodně má zajímavou historii. Už před jeho branou se nabízí majestátní pohled na městečko pod nohami, totéž platí o hradbách – ale vstup dovnitř nebude pochopitelně zcela zdarma. Ale jsou dvě eura nějak moc? Spíš symbolický příplatek na opravy nebo turistický ruch ostrova. Palma de Mallorca je odtud asi sedmdesát kilometrů a je pravdou, že zdejší přírodní obranu využívali už Římané, a nakonec i zoufale se bránící Arabové. Obranné střílny vás prostě dostanou. Mimochodem, otevřeno je tady během letní sezony až do osmi večer a defenzivní věž na jižní straně budí také respekt, takže bude na co se dívat…

Obraz Matky Boží ve zdejší kapli pomáhal při obraně hradu v nouzi nejvyšší a jak tvrdí prameny, vždycky se podařilo obstát – i když pověsti jsou pověsti, zrnko pravdy na nich přeci jen bude. Castillo de Capdepera je dostupné krátkou procházkou přímo z hlavního náměstí, ale když budete chtít, autem se nahoru dostanete také. Jen, ruku na srdce, bude to skutečně tak romantické, jako za starých časů aragonských pánů?

23.10.2019

Booking.com