Pevnost Lovrijenac v Dubrovníku

Pevnost Lovrijenac v Dubrovníku (Chorvatsko)

Stavba situovaná vysoko na skále, které místní říkají Dubrovnický Gibraltar. Lovrijenac, neboli pevnost svatého Vavřince, je na útesu asi 37 metrů na hladinou moře. Jak říká nápis u hlavní brány – Svobodu si nekoupíš za všechno zlato světa. I Lovrijenac byl součástí městského opevnění, jde o hrad na půdorysu trojúhelníku se trojicí velkých teras.

Proč bylo potřeba takovou pevnost vůbec stavět? Důvod je prostý, Dubrovník byl malou, ale velice bohatou republikou, která neměla v historii na růžích ustláno. Těžit sůl a mít obrovskou námořní flotilu, to je předpoklad, aby se městu dařilo. I když na začátku novověku město přímo kvetlo, v osmnáctém století přišel velký úpadek. Pevnost se prý postavila za čtvrt roku, z prostého strachu před mocnou benátskou armádou. V dnešní době se tu ale podíváte spíš na divadlo, než na nějakou velkolepou bitvu místních vojsk a nepřátel…

Nezapomeňte si prohlédnout vybavení pevnosti, několik děl a další vybavení určené k defenzívě, to působí přímo majestátně. Pevnost chránila i místní přístav, nachází se nedaleko západního okraje města. Postavena byla už v jedenáctém století, síla hradeb v patě stavby dosahuje až úctyhodných dvanácti metrů. Padesátitisícový Dubrovník však nabízí mnohem více zajímavého, ostatně, v roce 1979 bylo jeho centrum zařazeno jako celek na seznam UNESCO, což asi nepotřebuje žádný další komentář.

V Dubrovníku si můžete prohlédnout druhou nejstarší synagogu na Starém kontinentu, ale také obrovskou barokní katedrálu Nanebevzetí Panny Marie. Atrakcí samy o sobě jsou i místní městské hradby, součást někdejšího monumentálního opevnění. Mezi další turistické atrakce se dá zařadit hrad Kamerlengo v nedalekém Trogiru, vystavěný na začátku patnáctého století, ale také Gradska vrata od Pila.

28.1.2017