Kostel Panny Marie v Zadaru

Kostel Panny Marie v Zadaru (Chorvatsko)

Jedno z nejvýznamnějších chorvatských měst s řadou architektonických skvostů, kde si dosyta užijete nejen památek a historie, ale vydovádíte se i v mořských vlnách nebo na pláži. Zadar patří mezi oblíbené lokace tuzemských turistů a o češtinu tu rozhodně není nouze. 75 tisíc obyvatel, jen osmikilometrová vzdálenost od letiště, lázeňská tradice, pěkné pláže, světelná instalace „Pozdrav slunci – Pozdrav suncu v originále“ a unikátní předrománský kostel svatého Donáta (Sveti Donat). V roce 1202 Zadar vyplenili křižáci táhnoucí do Svaté země, město se ocitlo i pod nadvládou Benátčanů, během druhé světové války bohužel spojenecké bombardování zničilo mnoho místních památek. Pojďme si připomenout jednu z nich – kostel Panny Marie.

Kostel Panny Marie je vystavěn v románském slohu a je nedílnou součástí kláštera benediktinského řádu, dodnes tu tedy potkáte služebně aktivní jeptišky. Prohlédnout si zde můžete i jednu stálou expozici – nazvanou „Zlato a stříbro Zadaru“. Během druhé světové války tu před nacisty ukryly jeptišky spoustu cenností historického významu, které jsou předmětem této nádherné výstavy.

Stavba kostela započala ve druhé polovině jedenáctého století (konkrétně roku 1066), ale tolika úprav a přestaveb se dočkala asi jen málokterá křesťanská svatyně – renesanční průčelí, románská zvonice, zkrátka a dobře, nechte se překvapit, vypadá to skutečně zajímavě. Kostel najdete na náměstí Zeleni Trg.

Významnou sakrální stavbou v Zadaru je i kostel svatého Chrysogona, patrona města, pocházející ze dvanáctého století. Na rekonstrukci tohoto kostela věnovaly zadarské benediktinské jeptišky úctyhodnou sumu sto tisíc euro. A co dalšího zajímavého pro vás má Zadar? Je to třeba katedrála svaté Stošije (Anastázie) nebo Sveti Lovro.

5.3.2018