Diokleciánův palác ve Splitu

Diokleciánův palác ve Splitu (Chorvatsko)

Nejen Itálie je plná odkazů na někdejší antický svět. Římské impérium se rozprostíralo i na území mnoha jiných dnešních států, nevyjímaje třeba Chorvatsko. A právě v dnešním Splitu, který tehdy ležel nedaleko kvetoucí Salonie, vyrostl proslulý Diokleciánův palác.

Císař, vládnoucí na přelomu třetího a čtvrtého století, který proslul hlavně pronásledováním křesťanů a měnovou reformou, v něm chtěl strávit příjemné stáří – vládu totiž jako jeden z mála panovníků v historii lidstva předal do jiných rukou ještě za svého života. Nás však bude zajímat jen ten konkrétní palác – tedy to, co se z něj dochovalo. A že toho není právě málo, i když zub času může hlodat skoro celá dvě dlouhá tisíciletí.

Prvého května 305 jdu do důchodu a nic mě od toho neodradí. Čtyři kilometry od centra římské provincie Dalmácie – města Salona – vyrostl na malém poloostrově dnešní Split. 160 na 190 metrů, luxusní vila, kterou hlídal vojenský tábor se strážními věžemi. Dioklecián se rád věnoval zahradničení a odpočinku, ale rozhodně tu nebyl sám. Město v rozpuku mělo v této době až devět tisíc stálých obyvatel.

Palác byl vyzdoben více než tři tisíce let starými sfingami, pocházejícími z doby egyptského faraona Thutmose III., ale jen tři sochy kočkovitých šelem vydržely až do dnešních dnů. V útrobách paláce je i chrám samotného Jupitera, dnes tu také najdete městské muzeum. Bylo a je tu krásně, sníh se tu objevuje jen vzácně, a právě zde bylo příhodné místo pro pěstování melounů – to Dioklecián věděl až moc dobře. Dnes tu najdete řadu obchodů, restaurací, barů a apartmánů pro turisty, bezprostředně vedle rozsáhlého paláce. Natáčela se zde také čtvrtá série seriálu HBO Hra o trůny. Z místních památek musíme zmínit i katedrálu sv. Dujma ve Splitu nebo Palác Milesi.

5.2.2017