Sveti Lovro v Zadaru

Sveti Lovro v Zadaru (Chorvatsko)

Kostel svatého Vavřince (neboli Sveti Lovro) je jednou z významných církevních staveb v Zadaru, městě rozkládajícím se na úzkém poloostrově, které bylo mimořádně významné už za dob římského impéria. Kromě katedrály svaté Stošije (Anastázie) nebo kostela svatého Chrysogona jde o skutečně velmi atraktivní chorvatskou lokalitu pro všechny milovníky sakrální architektury. V čem je Sveti Lovro tak zajímavým? Tak třeba proto, že si tu můžete dát kávu – a to rozhodně není nějaká aprílová legrace nebo snaha nalákat do římsko-katolického světa nové věřící…

Sveti Lovro se nachází na Národním náměstí (Narodni trg), jedinečně zachovalý starocharvátský (chcete-li předrománský kostelík) z jedenáctého století dnes hostí i stejnojmennou kavárničku – Kavana Lovre (tedy doslova Vavřincova kavárna). Posezení právě zde je skutečně zajímavé, nedaleko si totiž můžete prohlédnout i dvě renesanční památky – Městská lodžie (Gradska loža) a Městská radnice (Gradska vijećnica).

V nočních hodinách v této kavárně vystupují místní DJ´s se svou světelnou show, takže o zážitky nebudou návštěvníci ochuzeni ani krátce po setmění. Libo třeba takovou lehkou snídani, croissant nebo cappuccino? Často se zde konají i hudební koncerty všeho druhu, v celém Zadaru to zkrátka žije kulturou!

Pokud dovolíte zmínit ještě jednu modernější turistickou atrakci, která nemá církevní charakter, povězme si pár slov o instalaci Nikoly Bašiče z roku 2008. Pozdrav Suncu je vytvořeno ze solárních panelů, které ročně vyprodukují 47 megawatthodin elektřiny, vyšly na zhruba sedm milionů euro. V posledních letech je tato ukázka moderního umění bohužel častým terčem vandalů.

20.11.2017