Městská brána v Ninu

Městská brána v Ninu (Chorvatsko)

Městečko Nin znají dnes jen zcestovalí fajnšmekři, což je určitě dosti škoda. Pro chorvatskou historii je to město stejně významné, jako třeba Český Krumlov nebo Jáchymov pro tu českou. Centrum biskupství a jeden čas dokonce i královské sídelní město (byť stálé v onu dobu chorvatský král neměl a šlo jen o přechodnou záležitost), to asi hovoří úplně za vše. V Ninu si můžete prohlédnout i jiné zajímavé stavby, třeba právě sídlo někdejšího biskupa – kostelík svatého Kříže (Sveti Križ), který se může pyšnit titulem „nejmenší katedrála na světě“. V porovnání s jinými křesťanskými svatostánky je to skutečně spíše garsoniéra, a to ještě zhruba o třinácti metrech čtverečních, koupelny jsou společné na chodbě.

Zmínit musíme i předrománský kostelík svatého Mikuláše, který pochází z jedenáctého století – je asi kilometr od centra Ninu – někdejší pevnost, nebo spíše pozorovatelna, která měla obráncům města pomoci uhlídat turecké nebezpečí. To ale samozřejmě není všechno, město bylo významné už za dob antického Říma.

Místní most, na kterém je Dolní městská brána (Historic Door, ale také Gornja vrata) – přímý pozůstatek někdejšího městského opevnění z medievální epochy – spojuje Nin s chorvatskou pevninou. Ano, město je totiž celé na ostrově, abychom pak byli úplně přesní, ty mosty jsou zde hned dva. Hodně z antické minulosti uvidíte dochováno v Archeologickém muzeu v nedalekém Zadaru a musíme jen dodat, že toho rozhodně není málo. Poblíž Ninu si pak lze prohlédnout rozlehlé zříceniny někdejšího chrámu bohyně Diany a amfiteátru. Takové stavby rozhodně Římané neplánovali pro každou vesnici, Nin byl opravdu významnou lokalitou. Kostel Crkva svetog Križa, kostel Sveti Nikola – i tato místa lákají k prohlídce!

2.5.2017